خونه تکونی در سه سوت

خونه تکونی از اون رسم هاییه که من خیلی دوست دارم. علی رغم اینکه جون گیر و نفس گیره ولی هیچ چیز به اندازه ء یک خونهء کاملا تمیز و مرتب به من انرژی نمیده . کلا فکر کنم دلیل اینکه من توی فروردین و اردیبهشت در اوج ِ احساسات و اخلاق و انرژی و بهره وری ام اینه که همه چیز تمیز و خوشگله . نه تنها توی خونه که توی کوچه و خیابون هم.

گفتم یک کم تجربه هام رو شِرshare کنم باهاتون . چند تا اصل ساده است که خونه تکونی رو کلی لذت بخش میکنه .

1- مجهز باشین : اگر هر چیزی که لازم دارین رو اول آماده کنین دیگه وسط کار هی سرگردون نمیشین. برای مرتب کاری معمولا احتیاج به چند تا جعبه تمیز ومرتب دارین برای بسته بندی و ساماندهی وسایل اضافه ، کیسه های زباله در سایزهای مختلف، دستمال گردگیری ، مایع تمیز کننده ، برچسب و ماژیک ، پوشه برای مدارک .

2- از یک کنار شروع کنین : آشفتگی ایجاد نکنین بی زحمت! یکهو همه چی رو نریزین وسط که گُل گیجه بگیرین و ندونین چی مال کجا بود. از یک کمد شروع کنین، بعد کل اون اتاق ، بعد نشیمن و پذیرایی و آخر سر آشپزخونه . بهترین روش اینه که جایی که کمترین تردد رو داره اول تمیز بشه و شلوغ ترین و پراستفاده ترین جاها مثل آشپزخون و سرویس ها ، آخر سر.

3- خسیس نباشین: همه ما توی خونمون وسایلی داریم که اسمش " ناخواسته " است. هدایا، خریدهای جوگیرانه و بی فکر، وسایلی که یک موقع لازم داشتیم و الان نه و غیره ... بی زحمت در بخشیدن و بیرون دادن این وسایل خسیس نباشین . به خدا ده برابرش برمیگرده . همین طور هم لباس ها، اگر امسال دو تا پلیور شیک خریدین ، من حاضرم امضا بدم پلیورهای چار سال قبلتون ، هرچقدر هم قشنگ باشن رو نمیپوشین. پیراهن هایی که ست هاش ناقص شده ، کیف و کفش های قدیمی تر و یا بدون ست، روسری هایی که مد نیستن ، همه برای شما فقط جا گیرن ، اما ممکنه برای یک نفر دیگه بشه جهیزیه و لباس عروس. بدون ذره ای تردید ببخشیدشون . بخشیدن هم شرط داره . حتی اگر فرداش به شدت لازمتون شد یک ذره و یک لحظه فکر نکنین که " حیف شد دادمش! " .

4- منظم باشین : روی برنامه ریزی کار کنین. اگر پرده هاتون قراره بره اتوشویی زودتر بدین و زمانی که خواستین نصب کنین تحویل بگیرین . نه روزی که پذیرایی رو مرتب کردین تازه پرده باز کنین ! یک چیز دیگه هم اینکه همه جا باید تمیز باشه ، ولی الزاما به این معنا نیست که همه چی از فرش و پرده و در و دیوار با وایتکس شسته بشه!

5- اسراف نکنین : یک چیز مهم اسراف نکردنه . مخصوصا آب ! بی زحمت در حین کار کردن یادتون باشه که این آب خوردنه که دارین باهاش کار میکنین و مخصوصا با این سالهای بی بارون و کم باری که ما داشتیم ، یک کم هم آینده نگری کنین و به فکر تابستون باشین بد نیست .

6- خسته نباشین : خب تموم شد... به همین سادگی ، به همین خوشمزگی ! بنده هم که میبینین اینجا نشستم نطق میکنم و جو گیر شدم ، مال اینه که کشوی لوازم آرایش و جوراب ها و روسری هام رو تکوندم ، احساس خوبی دارم !

حالا بقیه خونه کی سر و سامون میگیره ، بستگی به کارگر بدقولمون داره که دو روزه هم منو میپیچونه هم مامان رو ! من هم شبی زنگ زدم به آقای کارگر مامان اینها ، خیلی با کارگر مرد راحت نیستم، ولی در مواقع اضطرار از خانم ها خیلی ترو تمیزتر و فرزترن .

بی زحمت هرکی هفت سین چید خساست به خرج نده و عکسش رو بذاره  . بعد به نظر شما من نهنگ ندارم میشه به جاش دلفین بذارم سر سفره ؟ کسی میفهمه ؟

/ 24 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستایش

فندقی جون نکات خیلی خوبی بود عزیزم. اگه خونه تکونی کردم حتما رعایت می کنم.

لیدا

امیدوارم این خونه تکونی باعث نشه حالت بد شه. منم شاید سفره چیدم و عکسشو گذاشتم. راست میگیا....واقعا آدم نهنگ دیگه از کجا باید پیدا کنه؟!

قاصدك

عزيزم خيلي شرمنده .. يك نكته در مورد جوابت به ليلي سا .. مگه ما فرهنگ هم داريم ..[ناراحت] ما كه ملغمه اي هستيم از شرق و غرب و شمال و جنوب .. خودمون هم مونده ايم والا .. ولنتاين ؟؟؟ عيد نوروز باستاني ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ .. چون خيلي شاكي ام مجبور شدم اين رو بنويسم ..[ناراحت]

باران

خوب با این نکات من حس میکنم باید خونه رو بتکونم

لیلا

سلام فندوقی ایشاله همیشه خوب و سرحال باشی میگم فقط زود نیست برای خونه تکونی [نیشخند]

يه رهگذر كه مشتري شده :)

يعني مهمونات بلانسبت خنگن؟ فرق نهنگ و دلفين رو نميدونن؟[نیشخند] ميتوني اژدها بذاري آخه امسال سال چيني اژدهاست.

سرزمین آفتاب

نهنگ سر سفره ت جا می شه ؟؟؟ !!! یاد پارسال می افتم که کل شهرو واسه یه عروسک گاو گشتم و شیشصد تا خر و بز و بزغاله و سگ پیدا کردم اما دریغ از یه گاو حالا بلانسبت دوستان... بقیه سال پاتو هر جا می ذاری یه عده گاو و گوساله ریختن توی این ادارات و خیابونا و ... اما اون موقع که لازم داری قحطی گاو میاد شانسه داریم ؟

سرزمین آفتاب

ممنوووووووووووووون خیلی برام ارزش داشت که به خاطر حرف من یه پست نوشتی ... راهی برای تشکر کردن به ذهنم نمیرسه الا اینکه برای خودت و بی بی سلامتی آرزو کنم متشکرم ارزش این کار فراموشم نمی شه

من

چقدر ماهي[لبخند] تازه با وبت آشنا شدم... موفق و خوشبخت باشي فندق بانو