هرکسی از ظن خود شد یار من

توی یکی از درس ها، قصه ء ما این بود که مگه اقتصاد دنیا یکی نیست ؟ خب پس چرا وقتی پنج تا استاد اقتصاد ، اقتصاد خرد یا کلان و بر اساس یک منبع رو درس میدن، انقدر متفاوته ؟ مگه اوضاع جهان یکی نیست ؟ خب پس چرا اخبار شبکه های مختلف؛ متفاوته؟ چرا تحلیل ها انقدر فرق میکنه ؟ مگه بازار بورس و سکه و دلار و فارکس و ... یکی نیست ؟ پس چرا عملکردها فرق میکنه و توی همون بازارها یکی به عرش اعلا میرسه و یکی خاکستر نشین میشه ؟ مگه قاعده ء بازی یکی نیست ؟ اصلا فارغ از بحث های اقتصادی ، مگه یک اتفاق ، وقتی رخ میده ، یک رخداد واحد نیست ، پس چرا برداشت ها و نظرات گاها تا 180 درجه با هم اختلاف دارن ؟ مثال ملموسش اوضاع سوریه است ، توی یک کشوری مردم به دلیل نارضایتی از حاکمیت اعتراض کردن ، و دولت هم به جای پاسخگویی دست به خشونت زده. این میشه خلاصه ء ماوقع. اما چرا هر کشوری این موقعیت رو یکجور تحلیل میکنه و انعکاس میده و مواضع متفاوتی با بقیه کشورهای اتخاذ میکنه ؟ جواب تمام چراها اینه که " چون هرکس خودش رو میبینه " . چون اون استاد اقتصاد بر اساس ذهن خودش درس میده . چون اون خبرنگار ها بر اساس منافع خودشون و سیاست های دولتشون خبر رو مینویسن . چون اون تِریدِرها traders  بر اساس مَنیت ها و باورهای خودشون ترید trade   میکنن توی فارکس و بازار بورس. و همین طور سیاست مداران بر اساس باورها و امیال خودشون و منافع خودشون تحلیل میکنن و برنامه ریزی سیاسی میکنن. هر کس در قبال هر رخدادی از یک زاویه تحلیل میکنه و اون زاویه ، جایی هست که قرار داره و چون جایگاه ها فرق میکنه ، نگاه ها فرق میکنه ، وگرنه رخداد واحد هست و ثابت .

حالا این قصه ء تفسیرهای به رای و تحلیل های خویشتن مدارانه رو میشه به همه چی تعمیم داد و از جمله نوشته های وبلاگها و برداشت های دوستان از خوندن مطالب و وبلاگها و کامنت ها!!! این خیلی خوبه که یک عده ندیده و نشناخته آدم رو قبول داشته باشن. خیلی خوبتره که این آدم ها ، آدم رو دوست داشته باشن و نگرانش بشن و سراغش رو بگیرن و من خوشبختم که چنین دوستانی دارم . دوستانی که ممکنه توی خیابون از کنارشون رد بشم ، توی مطب دکتر صندلی کناری من باشن ، توی پاساژ همزمان با هم توی یک مغازه باشیم ، همدیگه رو نشناسیم ، اما همون لحظه به فکر هم باشیم. من از این جهت خوشبختم. اما این خیلی بده که دقیقا یک عده ندیده و نشناخته ، و بر اساس حرفها و قضاوت ها و روایت های یک آدم دیگه ، آدم رو دوست نداشته باشن و بهش معترض باشن و دشمنش باشن ! و الف از این جهت کم شانسی آورده گویا.

زندگی ، مجموعه ای از تصمیم ها و انتخاب ها و گاها اجبارهاست . پس من اگر امروز اینجا و در این شرایط و کنار این آدم هستم، بر حسب تصمیم و انتخاب و اجبارهایی بوده که داشتم. حالا نمیدونم سهم کدوم یکیش بیشتر بوده . انتخابم یا اجبارم. ولی فعلا اینجام. اما چیزی که من مینویسم ، دقیقا نگاه از زاویه ء مَنیّت و خودخواهی و منافع خودمه . نگاه من به زندگیه و الزاما واقعیت زندگی نیست . شاید بشه من رو از نوشته هام قضاوت کرد، چون میشه زاویه ای که من توش نشستم رو فهمید، اما نمیشه با یک آدم دیگه این کار رو کرد ! بعد وقتی بر اساس یک نوشته ء ثابت ، دامنه کامنت ها و نظرات و برداشت ها انقدر گسترده است ، میشه فهمید که تفاوت نگاه خوانندگان چقدره و نظر اونها هم بر اساس درونیات خودشونه و نه الزاما نوشته های من . یک نفر با خوندن همین نوشته ها به این نتیجه رسیده که من خیلی خوشبختم و الف مرد بی نظیریه و دیگری باور داره که حتی یک لحظه نباید این زندگی ننگین و خفت بار رو تحمل کرد! و البته که هیچ کدومش حقیقت نداره . من نه زیاد خوشبختم و نه الف انقدر اُور دوز نازنینه و نه زندگی خیلی خیلی بد. یک چیز نرمالی مثل همه زندگی ها . حالا گیرم کمی پستی و بلندی هاش بیشتر و پیچ هاش تند تر و گردنه هاش نفس گیر تر.

چند روزی که حالم ناخوش بود، با التماس از الف خواستم بنویسه ، حتی قبل از اینکه کامنت های پر مهر شما رو بخونم میدونستم نگران میشین. اما فید بک بعدش ، هم منو متعجب کرد و هم خوشحال و هم شرمنده . خوشحال که چنین دوستان باوفا و پر مهری دارم و متعجب که مگه چی نوشتم که الف انقدر مغضوبه و البته شرمنده ء الف که معترض شد " همینو میخواستی ، که این حرف ها رو بشنوم؟ " . سخت بود توضیحش که من از نگاه خودم نوشتم و هرکس از نگاه خودش خونده و اینکه بخوام از دلش دربیارم.

بارها گفتم و تاکید کردم که قضاوت، سم کشنده ء روابط ماست. چون قضاوت نتیجه اش حکم صادر کردنه . بر همین مبنا   پست قبلی من ، یک فاجعه ء تمام عیار بود و یک خودزنی! رطب خوردن کسی که منع خرما میکنه! اول عذرخواهی میکنم از دوستان مذکری که احیانا اون رو خوندن و احتمالا ناراحت شدن. اگر منو بشناسین میدونین که در عصبانیت حرفِ بی خود زیاد میزنم. این هم از اون حرف ها بود. ولی برام جالب هم بود که هیچ کس هیچ نظری نداد و هیچ تحلیل و مخالفتی نداشت و همه خیلی نکته سنج! یاد آوری کردن که این شعر مال هادی و هدی نبود! حتی همسر جان خودم! یعنی عاشق ِ این همه دقت شدم و نکته بینی ! اما بهرحال پستی بود که هیچ ارزش معنایی و ادبی نداشت! البته بجز این بخش که "مردی یک ویژگی جسمیه و مردانگی یک صفت اخلاقی..." که البته عین این مساله در مورد زن ها و زن بودن و زنانگی هم صدق میکنه و صرفِ زن بودن به معنای داشتن ِ زنانگی نیست .

و باز هم بر اساسِ همین تفاسیرِ  به رای ، دوستان از دو پست قبلی و مریضی ناگهانی من نتایج هیجان انگیزی گرفتن مثل خیانت و دعوا با دوست پسر و چیزهای این چنینی!!! وقتی کسی این طوری فکر میکنه ، خیلی نمیشه باهاش وارد بحث شد که یعنی تمام مردانی که شما میشناسین یا شوهرن یا دوست پسر و حالت دیگه ای نداره؟ یعنی نصف جمعیت کره ء زمین این طوری بخش بندی میشن ؟ خب ، من باز هم به یک نفر اعتماد کردم و باز هم از اعتمادم سوء استفاده شد و از یک سوراخ دوبار گَزیده شدم. فکر میکنم اگر من عقلم رو جمع نکردم ، مشکل از منه و ربطی به سوراخ نداره احیانا"! و اینکه بخوام بر اساس تجربه شخصی مردانگی کل ِ مردها رو زیر سوال ببرم ، حتی از اون هم بیشتر بی عقلیه !

 

 

/ 42 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گیتا

[سوال]گیج شدم چرا؟ [ماچ]

admin

من فکر میکنم پست قبلی یه چیزایی به عنوان کامنت نوشتم واست اما انگاری پرشین قورتش داده به هرحال تنها چیزی که من تونستم برداشت کنم این بوده که ریحانه ی داستان ما از یه چیزایی ناراحته و بعضی چیزای کوچولو خوشحالش میکنه تصمیمی واسه ی دراز مدت داره که ممکنه عاطفه ی مادری باعث بشه هیچ وقت عملیش نکنه به هرحال من نتیجه گرفتم ریحانه ی داستان ما مثل همه ی ما داره زندگی میکنه و به صورت نمودار سینوسی درصد دوست داشتن همسر و خانواده اش بالا و پائین میره اما هیچ وقت صفر یا صد نمیشه ولی هرچی که هست هیچ وقت دست از تلاش برای یه زندگی بهتر بر نمیداره این بود زاویه دید من تو زندگی تو [زبان]

.......

همیشه میخوندمت ازت خوشم میومد که هر روز آپ میکنی و سری کامنتتو تایید میکنیو فعالی!!! تو ی وبلاگایی که میرفتم و حامله بود ن و شو هر داشتن یا نوزاد ماه ماه به زور آپ میکرد ن و همش میگفتن وقت نداریم وای وای وای اما تو که اینجور نبودی خیلی دوست داشتم و همیشه میخوندمت اما خاموش!!! اما الان توام داری میششی مثه اونا که با فاصله چندین روز آپ میکنی و کامنتارو دیر تاییید میکنی!! خواهشا تو دیگه نشو مثله همه!!! [قهر][قهر][قهر]

مهرداد

اگر به طور تصادفی تمام مردهایی که تو زندگی شما هستند شامل همسر و پدرتون به قول خودتون فقط در حد ع و ع هستند دلیل نمیشه این خصلت رو به همه مردها نسبت بدید.

.....

نه چرت و پرت نیست!!!

مهدیه

ریحانه خانم به نظر من همسر شما مرد خوب و نمونه ایه. من هرگز ازشون تصویر منفی نداشتم. حتی وقتایی که شما ازش بد میگید و گله میکنید. نه شما مقصرید و نه ایشون. ازدواج شما به دلیل تضاد طبقاتی که دارید از ابتدا غلط بوده. همین تضاد طبقاتی تضاد فرهنگی هم به همراه داره. ریشه همه مشکلاتتونم همینه. و نه مادرشوهر یا هر چیزی... خوش و خرم باشید.

sara

سلام دوستم راستش به دلیل همین ترس از قضاوت نادرست هیچ وقت تو پستهایی که در این مورد مینویسی نظر نمیذارم. ببخشید شما که با سلیقه ای میشه چند تا ایده در مورد تهیه گیفت واسه عید غدیر بدی. خیلی ممنونم عزیزم

نازی

نکنه ائمه ی اطهار رو عرض میکنید؟[نیشخند] من اصلا نمیخوام ناراحتت کنم یا ناراحت، با لحن طنز بخون

لیلی سا

من که شیراز نبودم و سفر بودم و قضاوت نکردم!!!!!چی شدی؟!!برم بخونم ببینم چی شده بودی که گفتی الف بنویسه و اینجوری شده

زندگی به سبک یک نینجا

خیلی ناراحت کننده است که آدم میاد می بینه تو وب الف هرکسی هرچی دلش خواسته نوشته. شاید فندق یا هرکس دیگری از شورش ناراحتی هیی داشته باشه یا حتی ازش متنفر باشه ولی بالاخره زن و شوهرن و کسی توی روابطشون نباید دخالت کنه. این چه حرفیه که نوشتن چه بلایی سر فندق ما آوردی.... فندق ما؟ ببخشید قبل از اینکه فندق شما باشه زن همون آقای الفه و مطمئنا اون دلش برای زنش از این آدم های رهگذر اینترنتی بیشتر میسوزه. خواهشا بیایم سعی کنیم فقط خواننده باشیم و نظرهای خوب بدیم و انقدر تو روابط خصوصی دیگران دخالت نکنیم