یک مامان جدی

من بر خلاف اون چیزی که خیلی ها فکر میکنن احتمالا مامان مهربون ِ بچه لوس کُنی ام ، به شدت سخت گیرم در مورد بچه ها. چون معتقدم بچه عزیزه، تربیتش و آینده اش عزیزتر. بچه ء ما خود بخود قابلیت ِ لوس شدگیش زیاده، از هر دو طرف نوه  ء اوله ، و بچه اول، و چون خیلی ها خیلی سال دلشون میخواسته بچه ما رو ببینن، طبعا عزیز کرده میشه، اما به هیچ عنوانِ تحمل ِ یک بچهء لوس و ننر و متوقع رو ندارم.

این مدت فهمیدم که خیلی از چیزهایی که برای بچه ها میخریم، بیشتر از اینکه واسه اونها باشه، واسه دل ِ خودمونه . به قول ِ آقای یکی از دوستان که بچه اش دو -سه هفته دیگه دنیا میاد، : هرچی خرید میکنیم در واقع  واسه مامانهاست، اگر نه بچه رو روی کمد هم بگذاری بزرگ میشه". این یکی از واقعی ترین حرف هایی بود که این مدت شنیدم.

تجربهء خودِ من نشون میده که "داشتن" ، لذت ِ مالکیت رو از بین میبره . من خودم اسباب بازی ها و وسایلی که مال دوران نوزادی و اوایل تولدم بود رو ، پشم هم حساب نمیکردم و هیچ وقت حتی دوستشون نداشتم. اما اونهایی که بعدا برام خریداری شد و یا خودم خواستم و برام خریدن- مخصوصا اونهایی که پروسه خریدشون زمان بر بود و برای داشتنش شرط و شروط میذاشتن - رو به شدت مراقب بودم و دوستشون داشتم و حتی دست گرفتنشون برام لذت بخش بود.

این روزها من التماس میکنم به دور و بری ها که آقا نکن. نخر. بی خیال لطفا!!!. خواهر من رفته یک باکس لگو خریده. اول کلی تشکرکردم ، بعد کلی دعوا، و گفتم این رو بهش نمیدی تا تولد 4 سالگیش. بذار بالای کمدت که اصلا توی دست و پا هم نباشه.

یا برای سرویس خواب از یک سرویس خواب فِراری خوشش آمده بود و میگفت این رو بگیریم. بعد یک ماشین شارژی لنگ ِ همین هم بذاریم کنارش با موتورش، اتاقش ست بشه.!!خوووب که رویا بافی کرد به عنوان خاله ، گفتم بعد اون بچه رو من باید باهاش چکار کنم ؟ من وقتی بزرگ شد چی بهش بدم که دهنش رو ببندم ؟

لذتِ داشتن ، زمانی درک میشه که نداشتن رو تجربه کرده باشه. این رو به مادرهای جوونی میگم که مثل من این روزها دارن مادر میشن یا قراره بشن ، یا شدن و هنوز بچشون کوچیکه. من خودم هیچ وقت انقدر بچه رو اشباع نمیکنم که هر چیزی براش دو دقیقه معنا داشته باشه . که اصلا ندونه توی کمدش چند تا ماشین و چند تا عروسک و چند تا وسیله بازی داره .

بچه باید " نیاز" رو درک کنه، باید " نداشتن" رو بفهمه . باید بدونه تافتهء جدا بافته نیست که هرچی اراده کرد براش مهیا باشه. باید بدونه هرچیزی بها داره . فلان چیز رو میخوای؟ اوکی. میتونی تلاش کنی و درس بخونی و به عنوان جایزه داشته باشیش!

یک نکته ء دیگه اینکه بچه ها رو از همون بچگی ، یعنی واقعا بچگی ، بهشون مسئولیت بدین. از کارهای کوچولو ، مثلا چیدن قاشق های غذا توی بشقاب ها ، تا جابجاییِ دو تا مجله و کتاب، اینکه یک دستمال بدی دستش و بگی میزها رو تمیز کن- حتی اگر میز تمیز نشه و حتی اگر از اولش کثیف تر بشه - و کارهای این طوری که بدونه اون هم وظیفه ای داره و تنبل و بی عار بار نیاد.

نکته بعدی هم اینه که با همسرتون به توافق برسین سر نکات تربیتی. اینکه اگر مامانه بیخودی بچه رو دعوا کرد ، یا حتی باباهه، طرف مقابل جلوی خود بچه به همسرش حرفی نزنه که " بچه رو چکار داری؟ " یا " کاری نکرده که  "یا در بدترین حالت " بیا پیش خودم بابا جون - یا مامان جون! عیب نداره !!!" . من اینها رو دیدم که میگم. بعد اتفاقی که میفته اینه که بچه سوءاستفاده چی بار میاد. اونجا محض همراهی یک اخمی هم شما بکنین ، بعدابا هم صحبت کنین که آقا یا خانم ، چرا الکی بچه رو دعوا کردی! و از این حرف ها.

فعلا همین ها توی ذهنمه و دارم بر اساس همین چیزها برنامه ریزی میکنم براش. کسی اگر تجربه ای داره یا نکته جدید، ممنون میشویم!

در ضمن کالسکه و کریر چه مارکی خوبه ؟ نیشخندبعد وسایلی مثل روروئک- تخت پارک- صندلی غذا- تاب- نی نی لای لای و این چیزها، هر کدوم چند ماه استفاده میشه حدودا؟ چه سنی اونوقت ؟

 

 

/ 84 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آبان

رورئک اگر مستعد پا پرانتزی هستید خوب نیست چون ممکنه ندونی و بچه رو زود بگذاری توش و پاش پرانتزی بشی یه مدلی هست که فکر کنم مکسی کوزی باشه که واکر هم میشهو من خودم فقط واکر میخرم تخت پارک خوب نیست مگر اینکه واقعا حوصله داشته باشی هی کامل خم بشی و بچه رو از توش برداری که من خودم نمیخرم صندلی غذا مربوط به مدل بچه است یکی اصلا نمیشه یکی دون اون غذا نمیخوره چون من خودم نشستم و نمیخرم تاب هم باز بستگی به بچه داره که من اگر حسش بود میخرم:) نی نی لای لای تو خونه ای کریر میشه که خب کریر همون کار رو میکنه 6تا 9 ماه نی نی لای لای و کریر جواب میده که من فقط یه کریر سبک میخرم و صندلی ماشین هم میخرم و از همون ابتدا هم میگذارمش توی کریر تا بعدا توش بشینه و صندلی ماشینم بتونه تحمل کنه.صندلی ماشین تا 2 سال هم دیدم میشینن توش این جا برو اطلاعاتش خوبه http://www.ninisite.com/discussion/thread.asp?threadID=139095&PageNumber=1

کودک فهیم

به نظر من چندان لزومی نداره که اسباب و لوازم و پوشاک چه مارک و جنس خاصی باشه و چه مقدار پول براش صرف شده باشه چون در نهایت همینها هم در رفتار و خصوصیات و توقعات بچه تاثیر میگذاره.به نظر من شاید بهتر باشه هیچ کدوم از خانوده ها یعنی نه خانواده ی شوهر و نه خانواده ی خودت خرج کنند.می دونم شاید دوست داشته باشند اما به نظرم اگر شما با همون مقدار حقوقی که خودتون دریافت می کنید به عنوان پدر و مادر بچه براش خرید کنید یعنی کلا مستقل عمل کنید خیلی خیلی بهتر باشه.چون در نهایت بچه داره در کنار شما و آقای همسر زندگی میکنه و در این خونه اکثر عمرش رو می گذرونه و الگوهایی که از شما میگیره خیلی بیشتر از پدر بزرگ یا مادر بزرگشه چون بیشتر روزش رو با شماست حتی اگر ارتباط با مادر بزرگ و پدر بزرگ هم زیاد باشه! خیلی وقت پیشها صحبتهای یک روانشناس رو می شنیدم که می گفت همه چیز رو خیلی راحت در اختیار بچه قرار ندید.یک مثال خیلی ساده زده بود.گفته بود که مثلا یک ظرف رو بردارید و به ازای هر کار خوب و مثبتی که انجام داد یک تیله داخلش بیندازید.

کودک فهیم

انقدر این عمل رو تکرار کنید تا ظرف پر بشه و وقتی که ظرف پر شد مثلا اون وسیله ای که خیلی دوستش داشته و اصرار به خریدش داشته رو براش بخرید یا مثلا به پارک ببریدش و غیره.و هر چی که سن بچه کمتره مثلا حد ماکسیمم تیله هایی که در نظر می گیرید کمتر باشه و زودتر براش کاری که دوست داره رو انجام بدید اما سنش که بیشتر شد سخت ترش کنید.در واقع به نظر من روانشناس به این دلیل این مثال رو زد که این کار و این شرطی شدن برای یک بچه ی کوچیک که هنوز به بلوغ فکری نرسیده بهتره چون مثل یک بازی براش می مونه و با حس بینایی همراهه و خودش داره پروسه ی رسیدن به اون هدف رو لمس می کنه.

کودک فهیم

مادر و پدر ،بچه رو دوست دارند.وقتی در موقعیتش قرار بگیرند ممکنه خیلی از برنامه ها رو صرفا به خاطر همون حس زیبای خودشون در نظر نگیرند و دونه دونه رفتارهای بچه رو به قول معروف زیر سیبیلی رد کنند چون صرفا دوست ندارند که سختی بکشه اما واقعا همین مهربونی گاهی در آینده آنچنان در رفتارهای بچه تاثیر میگذاره که ممکنه خودشون هم تعجب کنند و به نظرم پیشگیری همیشه بهتر از درمانه.تا وقتی بچه است مثل خمیر بازی میمونه و راحت فرم می گیره اما وقتی بزرگ شد تغییر رفتارش ممکنه خیلی سخت و یا در مواردی حتی غیر ممکن باشه.برای همین مهربونی و جدیت باید توام با هم باشه و تعادل داشته باشه.

کودک فهیم

روان پزشک ها میگند وقتی جنین در داخل شکم مادرش هم هست در نا خودآگاهش همه چیز رو می فهمه.استرس ها.ناراحتی ها.عصبانیت ها.همه چیز رو می فهمه.وقتی که به دنیا اومد و حتی زمانی که هنوز نوزاده و حرفی هم نمیزنه باز هم همه چیز رو می فهمه و هر حسی که از محیطی که در اون زندگی میکنه بگیره باز هم در روحیاتش تاثیر میگذاره.مثلا وقتی دعوا بشه چه تقصیر مادر باشه چه پدر چه دیگران برای اون در هر صورت تاثیر خودش رو می گذاره.مثل گوشه گیری،ترس،اضطراب و غیره.خیلی خیلی می تونه تاثیر گذار باشه.و خب بچه ی معصومی که بدون هیچ گناهی به دنیا میاد و نعمت و امانتی از طرف خداست ناراحت کننده است که مسائلی که شاید خودش فقط نظاره گرش باشه و به عنوان فاعل در اون نقشی نداشته باشه در آینده درگیر اثراتش بشه. چقدر حرف زدمااااااا.شرمنده[ماچ]

محبوبه

مثل اینکه نی نیت پسره... بهت تبریک می گم عزیزم [لبخند] فک کنم ماهایی که برادر نداشتیم و چند تا خواهر بودیم وقتی بفهمیم نی نی مون پسره خیلی بیشتر از بقیه خوشحال میشیم... خوشحالم که خوشحالی[گل]

یه دوست

سلام عزیزم این مساپلی که نوشتی عالیه و من تمام این مسایل رو در مورد دوتا بچه هام اعمال کردم حتی سیسمونی رو هم کم کم بهش دادم/الان \سر بزرگم چهارده سالشه و در مدرسه اشون همه موبایل دارن اما من براش نخریدم با اینکه خیلی برام راحته خریدش و براش توضیح دادم که وقتی مدرسه اش نزدیکه نیازی به موبایل نداره در مورد کالسکه و کریر هرمارکی میگیری بزرگ نگیر عزیزم مارک مک لارن عالیه تاب برقی در مورد هر دو بچه های من عالی بود صندلی غذا یه نوع هست چیکو که وقتی بچه توش خوابش میبره میتونی بخوابونی صندلیش روو نازه چرخ هم داره که میشه جابجاش کرد تاب رو که میخری از این مدل های فانتزی به درد نمی خورده باید مدلی باشه که بشه صندلیش رو دراورد تا اگه خوابش برد و مهمون اومد یا خوابش برد و میخواستین برین بیرون با همون ببرین یه نکته در مورد غذا خوردن بچه است/ما هیچوقت به بچه هامون اجازه ندادیم مارو دور انگشتشون بچرخونن و غذا بخورن/هر وقت غذا نمیخوره میذاریم روی میز میگیم این اینجا هست خواستبی بخور نخواستی نخور و اگه نخوری از هیچ چیز دیگه هم خبری نیست ببحشید زیادی حرف زدم بوس

M.Y

بهترین مارک برای کالسکه مکسی کوزی هست که از صندلی سیار کالسکه میتوانید هم به عنوان صندلی ماشین و هم کریر استفاده کنید . دوتا بچه(با تفاوت سنی نرمال البته ها :) ) را راحت بزرگ میکند بدون اینکه بگوید آخ یا دمده شود. [گل]

M.Y

سلام ببخشید توی کامنت قبلی که نوشتم یک اشتباه لپی رخ داده, من خودم بچه ندارم اما دو تا از دوستان صمیمی و نزدیکم هر دو مکسی کوزی دارند. دوباره که از یکی شان پرسیدم کلی بهم خندید. از شما هم معذرت میخواهم. اصل قضیه هم این هست که صندلی کالسکه سیار هست و بعنوان صندلی ماشین استفاده میشود و کریر هم که جداست قابلیت نصب روی بدنه کالسکه را دارد. برای شما و بی بی هم آرزوی سلامتی و هم استقامت در مقابل دکتر های منفی نگرتان دارم. خودتان را به خدا بسپارید که قابلیت جسمی و روحی تان را در نظر گرفته که این بچه را به شما داده, گور بابای همه دکترهائی که این را نمیتوانند درک کنند. پس زنده باد فندق و بی بی سرسختی که با تمام مشکلات چار چنگولی چسپیده به مامان و نمیخواهد تنهایش بگذارد و خدائی که درین نزدیکیست...[گل]