ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم

سال 76 بود، خرداد ماه ، پیش دانشگاهی بودم. رای اولی ... برایم ریئس جمهور معنایی نداشت ، ذوق و شوق رای دادن بود. اما از میان همه آنها که کاندید بودند، آن روحانی ِ سید ِ خندان و مهربان بدجوری به دلم نشسته بود. بابا محافظه کاری کرد، به ناطق نوری رای داد، اما من و مامان خرم و خندان به مردِ خندان ِ و با ادب و خوش اخلاق این حکومت ِ همیشه بد اخلاق و بی ادب رای دادیم ، و روزی که آرا اعلام شد، ما هم خندان بودم. ذوقی در دلم میجوشید، رای ِ من هم محسوب بود. جلوی بابا رژه میرفتم و عکس خاتمی را نشان میدادم و میگفتم رای تون رو حروم کردین ها! و بابا میخندید. همه میخندیدند.

سال 80 بود، خرداد ماه، تازه عروس بودم ، گفت پاشو بریم شمال. گفتم وسط دانشگاه ؟ گفت دو روز نرو خر خون . کجای دنیا رو قراره بگیری؟ و انقدر روی مخم رژه رفت که ساکم را بستم ، ولی یادم نرفت که سه روز دیگر انتخابات است ، ده بار چک کردم که شناسنامه ها ، و گفت خب واسه هتل مجبوریم داشته باشیم دیگه . یادم نیست کدام شهر، کدام حوزه ، کدام صندوق ، اما یادم هست که باز هم نام آرامش بخش او را نوشتم ، با لبخند و این بار هم قطره های ما دریا بود و هرچند که گفتند چقدر صندوق سوزانده شده ، و گفتند چقدر رای هایش عوض شده ، اما باز او بود و چهره خندانش و دلهای خوش ما و لب های خندانمان .

سال 84 بود، خرداد ماه ، درگیر کار بودم و پیش در آمدهای مهاجرت و دغدغه ام حکم طلاقی بود که صادر نشده بود . دیگر دخترک ِ خام رای اولی نبودم ، کارشناسی ارشد روابط بین الملل را نیمه کاره رها کرده بودم و میدانستم توی مملکت چه خبر است ، بر خلاف خیلی ها که نمیدانستند و هنوز هم نمیدانند ، فرق قوا را میدانستم و میدانستم که دایره اختیارات و توانایی های هرکس تا کجاست و میدانستم که کوی دانشگاه ربطی به دولت خاتمی ندارد و میدانستم که قتل های زنجیره ای در دولت ِ او رخ نداد ، بلکه در دولت ِ او افشا شد . میدانستم که هر نه روز یک بحران یعنی چه . میدیدم که در هشت سال بودن او چقدر راحت زندگی کرده بودیم ، چقدر هرجای دنیا که میرفتی تحویلت میگرفتند ، میدانستم که وقتی یک تئوریسین امریکایی سال 2000 را سال برخورد تمدن ها بداند و یک روحانی ایرانی بگوید سال 2000 سال گفتگوی تمدن هاست ، و سازمان ملل سال 2000 را سال جهانی گفتگوی تمدن ها بنامد و کارگروه تشکیل بدهد یعنی چه . تمام این ها را میدانستم و نگران رفتنش بودم. من بر خلاف خیلی ها ، که میگفتند مگه خاتمی چکار کرد؟ میدانستم که این سید بی ادعا ، وقتی آمد ، موهایش مشکی بود و وقتی رفت ، تمام محاسن و شقیقه هایش سفید شده بود از غم ِ نادانی ِ این مردم ِ ناشکر و ناسپاس و متوقع. میدانستم که وقتی آمد سکه 47 هزار تومان بود و وقتی رفت 54 هزار تومان . میدانستم که سالی فقط 900 تومن گران تر شدن سکه یعنی چه . انتخابی نداشتم ، اینجا مملکت قحط الرجال است ، نوشتم قالیباف. دفع بدتر به بد. نشد. به دور دوم که رسید، نوشتم هاشمی. فقط میخواستم آن مردک بی سر و پا که حتی دیدنش حال مرا بد میکرد ، نشود. شرمم می آمد . وقتی خیلی ها با هیجان تعریف میکردند که پسرش نمیدونسته جکوزی چیه ؟ و تا حالا استخر نرفته ، افسوس میخوردم به حال مردمی که گدایی را به شاهی خود انتخاب میکردند . و شد، آنچه نباید میشد ، شد.  رای من دیده نشد، رای ام حرام شد و شوری در من خوابید . همان ماه های اول بود که با اولین تکان ها ، افزایش قیمت ها شروع شد.گفتم یک روزی میرسه که این چنان گند بزنه به ممکلت که پولدارها رو به حساب و کتاب بندازه و چنین روزی رسید.

سال 88 بود، چهار سال بی کفایتی چنان کارد به استخوانم رسانده بود، که بی تاب انتخابات بودم که برای این هم مثل همان مردک اولی که به عنوان همسر انتخاب کرده بودم ، معتقد بودم که هرکس بیاد از این بهتره قطعا. فقط میخواستم برود و شکفته شدم وقتی که دوباره نام سید سبز پوش و مقتدر و نام آشنای کودکی را شنیدم. چه بگویم از هیجان آن روزها. دوباره همان دخترک 16 ساله رای اولی شدم که ذوق توی صف ایستان و رای دادن داشت . صبحش رفتم باغ گل. یک عالم گل خریدم. تمام صندوق و صندلی عقب. با خواهرک بودیم ، کوچکترینش. سن رای دادن رابالا برده بودند و او لب مرز ، پشت خط قرمز ماند، به خاطر سه ماه . رفتیم لادن و باقیمانده پولها را دادیم و باقیمانده فضای ماشین را پر از شیرینی شکری کردیم و بعد رفتیم که رای بدهیم. نمیشد که نشود. مگر نه این بود که بهار بود و همه مان سبز بودیم و شکوفا؟ مگر نه اینکه به ما قول داده بودند که ریشه های ما به آب و شاخه هایمان به آفتاب میرسد؟ مگر قرار نبود صبر کنیم ، سحر بیاید؟ چهار سال صبرکرده بودیم و به قول سیدمان ، انقدر دندان بر جگر گذاشته بودیم که کارد به استخوانمان رسیده بود . چه روز خوبی بود. چقدر خوب بود. همه میخندیدند. همه خنده به لب داشتند. کاش آنروز تمام نمیشد. ما منتظر رسیدن سحر بودیم ، گفته بودند دیو چون بیرون رود فرشته در آید، قرار نبود، دیو برود اژدهای هفت سر قورت بدهد و دیو تر و وحشی تر و گرسنه تر بیرون بیاد و اندک رمقمان را بکشد . قرار نبود دوباره تیمور لنگ ظهور کند و از سرهای بریده ءما ارابه پیروزی بسازد . هیچ کدام این ها قرار نبود، اما شد . از آن روزهای سیاه نه مینویسم و نه دلم میخواد یادم بیاید که ما این ها را دیدیم و ماندیم و طاقت آوردیم و جُک ساختیم . که کمتر بودیم از عرب های به قول خودمان سوسمار خور.

و حالا سال 92، چه فرقی میکند تو بگو 96، بگو 1400.چه فرقی میکند وقتی بود و نبودت فرق نکند، وقتی رای تو سبز باشد و به نام ِ سیاهی خوانده شود، چه فرقی میکند در این مملکت اندیشه ات شکوفا باشد و شکوفه بزند ، وقتی حکومت ِ خاران و خواران و خسان است . و دیگر نمیدانم که چه کسی میخواهد بیاید و چه غلطی قرار است بکند و برایم فرقی هم نمیکند. شاید ماندنم در این مملکت به انتخابات بعدی قد ندهد. اینجا زمین تنگ شد و خدا میگوید عرصه که بر تو تنگ شد هجرت کن و این همه مهاجر ایرانی خبر از تنگی ِ عرصه میدهد در این ارض وسیع و مملکت پهناور. نمیدانم چه خواهد شد، فقط میدانم ، هرگز و تا پایان عمرم ، هیچ صندوق رایی را برای این حکومت از نزدیک نخواهم دید و هرگز انگشتم قلمی را برای نوشتن نام هیچ کس بر هیچ کاغذ رایی لمس نخواهد کرد.

برای آن دو مرد که به مردانگی و دولت و دولتمردان اعتبار بخشیدند، مهم نیست که در آینده چه بشود، مهم نیست ، مهم اینست نسلی که دولت را با شما شناخت، نسلی که اولین رایش شما بودید، هرگز تن به خفت نگاشتن نام های خبیثانه نخواهد داد. راه سبز شما ، تا ابد سبز و جاریست .

/ 97 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیه

این پستت بعد از پست عاشورا یکی از بهترین مطالبی بود که نوشته بودی و هرگز فراموشش نمی کنم.بارها خوندمش و گریه کردم و چقدر شبیه هم بودیم از اولین رای تا حالا...چقدر نظرات و عقایدم عین تو بوده و هست دوست آبانی گلم از اول تا اخرین جمله.....چه روزهایی بود و چه وضعیتی داشتیم و چه وضعی داریم حالا.....حیف بر بچه های ما.....ولی میدونی با این کامنتهایی که هنوز خیلیها مثل اون ادم بی نام گذاشتن به تنها چیزی که میشه ایمان اورد اینه که هر حکومتی شایسته همون ملته و این آقای محترم شایسته چنین ملتی بودن در این 8 سال و آقای ج ل ی ل ی هم نفر شایسته بعدی هست برای 8 سال بعدی و بیشتر از این لیاقت نداریم.وقتی این کامنت ها رو خوندم با اینکه تقلب رو به چشم دیدیم که بعد از 3 ساعت از اتمام انتخابات آرای ایشون و 63 درصد مسخرشون تو الجزیره اعلام شد و من فقط شوکه شدم و گریه کردم ولی خیلی هم عجیب به نظر نمیاد.....واقعا متاسف شدم وقتی بیشتر کامنتها رو خوندم.....لیاقت ما ایرانیها بیش از این نیست.

صــــــنم

منوبردی به خرداد76............... پیش دانشگاهی بودم منم...........امتحان بینش داشتیم و قرار بود اون مرد خندون همیشه مهربون بیادشهرمون. با خواهرم به زور باباموراضی کردیم تا اجازه بده بریم استقبال. بهمون گفت برید ولی وای به حالتون اگه فردا نمره امتحان ترمتون کم بشه. ومن و خواهرم خوشحال و خندون رفتیم. شهر کوچیکه ما پر از شور و هیجان بود..........مسیر یه ربعه تا مسجد اصلی شهرو که قرار بود مراسم سخنرانی اونجا برگزار بشه با تاکسی 40 دقیقه ای رفیتم پشت هر چراغ قرمزی که تا کسی می ایستاد جوونا تاکسی رو پر از عکسهای اون مرد بارونی می کردن........... تمام شهر شور بود و شوق............. اتوبوس سید با تاخیر رسید. اتوبوس حر کت نمی کرد............رو دستای مردم پرواز می کرد..........باور کن اون لحظه حس می کردم داره پرواز می کنه من و خواهرم جلوی ورودی مسجد رو انگشتای پنجه پا ایستاده بودیم تا فقط لبخند و نگاه مهربونشو ببینیم............. تو فشار جمعیت له شدیم ولی حتی یک لحظه رو هم از دست ندادیم. همه وجودمون چشم و گوش بود.............تک تک جملاتشو با تمام وجود می شنیدیم. شب شده بود که برگشتیم خونه. فرصت نشد دوباره درس امتجان فر

خودم

عزیزم ... خیلی عالی بود خیلییییی دلنشین و صریح

مونا

مهتاب جان اگر به جاي چندرغاز يارانه با بي كفايتي و بي لياقتي شون باعث اين تورم وحشتناك نمي شدن الان خواهر جاري تون !و همه ي ما وضعمون خيلي بهتر بود.اون يارانه آخه درمقابل اين همه گروني چيزيه.؟خنده دار نيست واقعا؟

مریم

چقدر از جوابی که به مهتاب و امثالش دادی خوشم اومد میخواستم جوابش و بدم هر چند میدونم طرفدار شدید اون مردک هستش ولی وقتی خوندم چطور جواب دادی ...افرین به تو و غیرتت[بغل]

در ضمن این کامنتا ی منا و مهتاب و ریحانه و...رو صددرصد یکی با چند تا اسم میزاره[خنده]

مهتاب

وقتي كسي تحمل شنيدن چند تا نظر مخالفو نداره و راحت تهمت مي زنه كه اينا رو يه نفر نوشته ،راحت هم مي گه تقلب شده!!حتي اگه راي تك تك صندوقها هم جلوش باز كنن حرف خودشو مي زنه.منظورم به شما نيست فندق منظورم كسايي هست كه اين جور كامنتار و مي ذارن.من فقط مي خواستم بگم همه جور ادم هست حتي تاييدي هم نكردم،از كجا نتجيه گرفتن من طرفدار ايشون هستم؟من حتي از طرفداري از ايشون تو اين شرايط تعجب هم مي كنم ولي فرقم با امثال ايشون اينه كه درك مي كنم مردمو قرار نيست همه مثل ما فكر كنن يا ما به افكار ديگران توهين كنيم چون بر خلاف عقايد ماست.اتفاقا امروز تو ارايشگاه دستيار خانم ارايشگر با لحن تندي همه رو به عدم شركت تو انتخابات دعوت مي كرد.بعد همين خانم كلي از احمدي نژاد تعريف كردو گفت نذاشتن كار كنه،فقط همين داشت كار مي كرد!تو خوده فاميل ما خيليا بهش راي دادن فقط و فقط براي اينكه زيراب هاشمي رو زد!اين افرادي كه مي گم تو عمرشون راي نداده بودن درك اين افراد سخته ولي متاسفانه يا خوشبختانه تو جامعه حضور دارن و رايشون برابر يه نفري هست كه شايد خيلي دليل محكم تري داره و به كس ديگه اي راي مي ده.

مهتاب

مردم ما خيلي راحت يه شبه تصميم مي گيرن به كي راي بدن؟ دوست من زمان تبليغات عكس احمدي رو پاره مي كرد.بعد اخر سر زنگ زد گفت به همون راي دادم!! يه خانم جلسه اي مي گفت احمدي نژاد خوب بلده مردمو گول بزنه!حتي با كار كردن براشون.البته من موافق نظرش نبودم چون اينو يه جور سياست مي دونم اون جور كه من ديدم طرفداراي خاتمي ،مثل هم فكر مي كنن و دلايل مشابهي دارن و خيلي هم اهل تبليغ و سرو صدا هستن. ولي احمدي طرفداراي مختلف با دلايل حتي عجيبي داشت كه البته بعضياشون الان دشمن خوني هستن دايي همسر من از احمدي متنفر بود. و حتي مصمم بود به موسوي راي بده اخرش گفت چون شنيدم وضعيت حجاب قراره مثل دوران خاتمي بشه به اون راي دادم گفتن اين موارد لروما به معناي تاييد اونها نيست.من مي خوام ديدتونو نسبت به افرادي كه احتمالا از نظر بعضي سطح پايين هستن باز تر كنيد و بي خودي حرص و جوش نخوريد كه چرا مردم اينطوري كردن...مردم همينن ديگه چي كار مي شه كرد؟با پذيرفتنشون ادم خيلي راحت تر مي تونه زندگي كنه. من كه با اين ديد خيلي بيشتر مي تونم همه رو دوست داشته باشم.

ya30

من امسال رای اولیم 4 سال ÷یش وجوذم پر میزد برای رای دادن اما الان به هیچ وجه نمیخوام اینکارو کنم!