تو نیکی میکن و ...

فردای نامزدی خواهرم بود که مامان یک سری غذا و میوه و شیرینی داد برای خودمون و برای مامان شوشو، دیدم  پسرداییش هم که تهران سرباز بود  اونجاست ، بعد مامانش با یک لبخندی که تلاش میکرد ملیییح ! باشه گفت" که امروز تولد فلانی جونه  ! خب شیرینی و غذاش هم که رسید.!!!" من شاخ در آوردم. امکان نداره من بدونم تولد کسیه ، اونم مهمون باشه توی خونم ، و هیچ کاری نکنم. حتی دریغ از یک شاخه گل یا یک کیک کوچیک. من تبریک گفتم و  مامانش توضیح داد که امروز آمده مرخصی که فردا مامانش اینها میان که برای تولدش ببیننش.

شب یک کم خونه رو مرتب کردم و گلهایی که از مراسم نامزدی بود رو سر و سامون دادم و روی تمام میزها گل چیدم . فردا صبحش هم رفتم خرید و  یک ظرف سالاد الویه - که توی این چند باری که پسر داییش آمده بود کشف کرده بودم غذای مورد علاقشه درست کردم - و یک کیک دو طبقه و تزیینش کردم  وروش هم نوشتم فلانی جان تولدت مبارک . به مامانش هم زنگ زدم و گفتم بگین دایی این ها عصری بیان خونه ما .(نهار خونه اونها بودن و مشخصا ما داخل آدم نبودیم که بخواد به ما بگه بریم ) . دیگه عصر که شد همه آمدن و تولدش رو خونه ما گرفتیم و یکی از کراوات هایی که برای شوشو از کیش اورده بودم و هنوز استفاده نکرده بود رو براش کادو کردم و هدیه دادم. مامانش هم محبت کرد و به عنوان عمه ء بزرگ و پر افاده ء خاندان پنج تا اسکناس هزاری به نیت پنج تن!!! بهش داد.

به نظر من کار مهمی نبود، فقط احساسم این بود که یک پسر نوزده ساله که سربازه و دور از خانواده، شاید کمی خوشحال بشه . همین.

اما گویا اثرش خیلی فراتر از این حرفها بود. برای عقد هلاهل که آمدن تهران ، تنها کسی بود که حواسش به خونه ما هم بود و به من و شوشو کمک کرد. این سری هم خودش زنگ زد و با اصرار خونشون دعوت کرد. بعد زندایی شوشو زنگ زد و خلاصه ناهار خونشون رفتیم. جالبه که اول با ما هماهنگ کردن و قول گرفتن ، بعدبه مادر شوهرجان زنگ زدن، شب ِ مهمونی هم به شوشو اس ام اس دادن که ما یادمون رفته ، هلاهل رو هم بگین بیاد!!!

مهمونی خوبی بود و در حال حرف زدن بودیم که دیدم پسر داییش با دو تا بسته آمد. یکیش یک جعبه هدیه بود و یکیش یک پاکت مقوایی ، پاکت مقوایی رو دادن به هلاهل و جعبه هدیه رو به من . تعجب کردم. داییش و زنداییش گفتن ناقابله و عیدی و این حرف ها. توی بسته ء من یک شال گلدوزی شدهء قشنگ بود و یک کیف لوازم آرایش خیلی خوشگل طلایی رنگ  ، توی پاکت هلاهل فقط یک کیف لوازم آرایش که از مال من خیلی ساده تر و معمولی تر بود.

من شوکه شده بودم ، تشکر کردم و گفتم این کارها واسه چیه؟ پسر داییش گفت شما محبت رو به ما تموم کردین ، این که قابل شما رو نداره ، ما هر کار بکنیم جبران زحمت های شما نمیشه . با کلی تعارف دیگه .

تعجب کرده بودم ، من واقعا کاری نکرده بودم ، یعنی به نظر خودم کاری نبود، چهارسال اول تمام تولدهای خانواده شوهر رو من گرفتم ، خودم کیک و گل و کادو گرفتم و به شوشو گفتم بریم دیدنشون ، تمام مناسبت ها رو من دعوت کردم ، اما به چشم هیچ کس نیامد و عوضش تا دلتون بخواد متلک و چرت و پرت شنیدم. باورم نمیشد یک کیک سادهء خونگی و یک ظرف سالاد انقدر اثرش عمیق باشه .

مامان من همیشه میگه شماها محبت کنین ، محبت سنگ رو هم نرم میکنه . من فهمیدم که محبت سنگ رو نرم نمیکنه ، اما آدم ها رو چرا.

امروز که داشتم چمدون ها رو جمع میکردم بالاخره، چشمم به هدیه هام افتاد و حس کردم محبت گم نمیشه و یک جایی که فکر نمیکنی بهت برمیگرده و پر از حس های خوب میکنه آدم رو.

من که مدت هاست جعبه هدیه نخریدم و اگر لازم داشتم خودم درست کردم، اما خواهرام که دیدن گفتن جعبه خیلی گرونیه و بین 18-20 تومن فقط پول جعبشه. جالب تر از همه تحلیل مادرشوهر بود که فرمودن : چه کار خوبی کردن که برای پاگشای هلاهل!!! به شما هم هدیه دادن که خدای نکرده ناراحت نشی . نخواستن تبعیض بذارن !!!!خنده

*فندق نوشت : در تمام عمرم از یک پسر 22 ساله هدیه نگرفته بودم که به حول و قوهء الهی در اواسط سی و یک سالگی گرفتم . الان بمیرم دیگه آرزو به دل نمردم! چشمک

/ 19 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیوا

اولا شماکارمهمی کردی دل اونو شاد کردی هرکس از این کارها نمیکنه.بعد هم محبت اثرش روی جوونها خیلی بیشتره.بچه ها و نوجوونها که جای خود دارن.انها دلشون پاکتره.منم با حرف مادرتون موافقم ولی محبت هم ارزش خودش رو داره و همونطورکه اموال باارزشمون رو دست هرکس نمیدیم محبت ارزشمندمون رو هم نباید به پای هرکس بریزیم.

سمان

سلام فندق تو اشتباهی عروس اون خونواده شدی ما واسه داییم خونه و ماشین خریدیم و وقتی سرباز بود واسش زن گرفتیم تازه خرج عروسیش ام با ما بود ما که میگم ینی بابا بزرگم و حالا بعد از گذشت 2 سال عید دیدنی ام خونمون نیومدن و جالب اینه که وقتی بدون جشن تولد ما واسشون کادو میبردیم دنبال بقیش ام میگشتن خلاصه این که دستمون نمک نداره تازه زن دایی محترم وقتی عقد خالم بود به مامان بزرگم گفته بود چرا سر عقدی به دخترتون سرویس دادین در صورتی که سرویسی که واسه عروسی اون خریدیم 1000 برابر بهتر بود ای خدا مرده ی عدالتت ام

الهه ی خاموشی

متاسفانه با اینکه کلی افکار و حرف های خوب در باب کار دوست داشتنیت به ذهنم رسید در حال حاضر تنها چیزی که برای گفتن به ذهنم میرسه اینه که : دلم می خواد مادرشوهر غیییییییییییییر محترمت رو خفه کنم [عصبانی]

heti

مامان من همیشه میگه شماها محبت کنین ، محبت سنگ رو هم نرم میکنه. بعضی حرفهای مامانها رو باید طلا گرفت .[قلب]

آفرین

ویکتور هوگو میگه: محبت تنها چیزیه که ابدیت رو در بر می گیره و لبریز می کنه[گل]

sorkhikhanoom

سلام فندق جان. امیدوارم که حال خودت و بی بی نازت خوب باشین. میدونی من تو این مدتی که وبلاگت رو خوندم متوجه شدم که ادم خیلی خیلی مهربونی هست با یه قلب خیلی بزرگ. خیلی محبتهایی که تو میکنی اصلا به فکر کسی نمیاد که چنین محبت هایی بکنه مخصوصا تو این زمونه ولی تو نه تنها به فکرت رسیده بلکه انجامش هم میدی. مامانت راست میگن ( این حرفی که مامانت به تو میگن همیشه مامان بزرگ من به من میگه). هیچ وقت اجازه نده کارها و رفتارهای زشت دیگران باعث بشه که این رفتارهای خوبت رو عوض کنی. خیلی مواظب خودت باش. راستی خوشم میاد مادرشوهرت اصلا کم نمیاره [نیشخند]. اول 5 هزارتومن به نیت 5 تن بعد هم اینکه به تو هدیه دادن که دلت نسوزه اصلا خودش رو از تک و تا نمیاندازه[ابرو]. همون بهتر که بقول خودت ایگنورش کنی.

لیلی سا

چه خوشگللللللل...اینجور هدیه هایی واقعا به یادموندنی هستن......[لبخند] خوشحالم این میون اینجور شادی هایی هم هست از طرف خاندان همسر[نیشخند]

تاتا

ای مرده شور این قوم الظالمین رو ببرن که نیکی میکی سرشون نمی شه[کلافه]

مریم

سلام فندق جان امروز با وبلاگت آشنا شدم تقریبا دو ساعته دارم پست هات رو میخونم به نظرم خیلی خانوم فهمیده و مهربونی اومدی خیلیم قشنگ مینویسی خواننده رو جذب میکنه که ادامه بده امیدوارم که نی نیت به سلامتی دنیا بیاد.

مریم

بازم خوبه به آرزوت رسیدی[نیشخند] تبریک