رزق ما آید به پای میهمان از خوان غیب

الان هلاکم و صدام از اعماق زمین درمیاد. دو تا مهمونی سنگین و مفصل ،نهار و شام پشت سر هم . اون هم مهمون های رو در بایستی دار که دفعه اول بود میامدن خونمون.

بعد الان یک سوال خیلی جدی ذهن منو مشغول کرده . چرا وقتی مهمونی داریم که خودش سطح زندگیش خوبه و میدونیم که خوب میخوره و راحت زندگی میکنه ، روی غذاها حساس تریم و منوی مهمونی رنگین تره ، نسبت به زمانی که مهمونمون از طبقه پایین تری هست و میدونیم که غذای روزانشون ساده است و برای غذا به خودمون سخت نمیگیریم ؟

من خیلی سال پیش ، وقتی یک مهمون معمولی داشتیم و دیدم مامان داره غذاهای خوب درست میکنه ، اعتراض کردم که واسه چی انقدر خودتون رو خسته میکنین؟ مگه خونشون هر روز فلان میخورن که الان خودتون رو دارین میکشین ؟ مگه ما رفتیم خونشون چی خوردیم ؟ بعد مامان یک جوابی داد که هنوز بعد از سالها توی ذهن منه ، گفت وقتی ما خونشون رفتیم ، و به قول تو خورشت کم گوشت و پلو مرغ بی مزه و کم درست کرده بود، بهترین غذایی بود که میتونست درست کنه . خودشون شاید هفته ای یکبار هم نتونن گوشت بخورن . اون بهترین غذاش روگذاشت جلوی ما، ما هم باید بهترین غذایی که میخوریم رو بگذاریم جلوشون . پس با این حساب من خیلی کاری نمیکنم.

منطق قابل قبولی بود. ولی این یعنی این که هر جور مهمونی داری ، باید غذای خوب و مفصل درست کنی و چند رنگ ، و به زبان ساده تر یعنی دهنت کلا صاف و سرویسه . یعنی حال ِ الان ِ من که با یک بچه کوچیک ، و با بدقولی ِ یک کارگر احمق ، مجبور شدم خودم یک تنه و با یک دونه کارگر دیگه ، مثل تراکتور کار کنم تا همه چی خوب پیش بره . البته خداییش الف خیلیییییییی کمک کرد. فکر کنم حال من و رنگ روم رو که دید دلش نیامد مثل بقیه مهمونی ها به طبل بی خیالی بزنه . ول خب مهمونی خوبی بود. اززمان بارداریم تا الان ، بجز مهمونی دندونی پسرک ، مهمونی به این مفصلی نداشتم. ولی همه چی خوب و عالی و آبرومند برگزار شد.

ولی سوالم همچنان سر جاش هست ، بجز مامان خودم که خب نگاهش یک کم متفاوته ، خیلی جاها دیدم که برای مهمون معمولی تر ، غذای معمولی تر درست میکنن و حتی یکبار از دهن یک نفر شنیدم که میگفت ، ماها نه خودمون میتونیم درست کنیم و بخوریم ، نه وقتی ممهمونی میریم تحویلمون میگیرن و تعریف میکرد که حتی توی مهمونی میوه کوچیک تر رو جلوی ماها میگذارن و خوب خوبها رو جلوی اون پولدارها . واقعا چرا؟

 ×تیتر مطلب شعریه که مامان داده با خط نستعلیق نوشتن و قاب کرده زده بالای میز ناهار خوری سالن پذیرایی .

/ 36 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آزاده

ریحانه جان خدا رو شکر که مهمونی خوب برگزار شده و اعصابت بهم نریخته بابت حاشیه های منفی. راستش به نظر من بستگی داره از چه منظری نگاه کنیم. حرف شما و مامان کاملا درسته. ولی این یک بٍعد قضیه است,‌ بعد دیگه اینه که وقتی مهمان کسی است که وضعیت مالی خوبی نداره اگر ساده تر برگزار بشه یه جورایی راحت تر میشه شرایط برای اونها. خجالت زده نمیشن که اومدن پای سفره ای که نمیتونن متقابلا از عهده بازدیدش پس بیان. مثلا ما یه کارگری داشتیم که خیلی خانم مومن و نازنینی بود. علیرغم اصرار ما یه سری خوراکی های خاص رو حاضر نبود برای بچه هاش ببره چون معتقد بود که بد عادت میشن به این دلیل که امکان فراهم آوردن چنین خوراک هایی رو (اگر مزه ش زیر دندون بچه هاش بره و دلشون باز هم بخواد - که قطعا میخواد)‌نداره. پس اصلا این مقوله رو وارد سفره خونه ش نمیکرد. خب اینهم یه دیدگاهه و منطقی به نظر میاد. شاید مهم نیت آدمها باشه. اگر با نیت خیر و محبت باهم برخورد کنیم نتیجه هم انشااله خیر و خوب خواهد بود. خسته نباشی خانومی از مهمونداری... پسرت رو ببوس

کودک فهیم

دید آدم ها متفاوته ولی از نظر من اون چیزی که مهمونی رو زیبا می کنه و باعث میشه بتونی لحظات خوشی داشته باشی و به معنی واقعی کلمه "لذت" ببری برخورد میزبان و جو محیطه.من به شخصه خودم اگر بخوام جایی برم که غذاهای رنگ و وارنگ جلوم باشه(حتی اگر خودم هم از لحاظ مالی خوب باشم)اما ذره ای حس کنم که حرکت و رفتاری جنبه ی خودنمایی داره بیشتر اون زمان حس می کنم عوامانه است رفتارشون و اینکه خوشی ها چقدر براشون در سطح پایین تری قرار گرفته و برای این تفاوت دیدگاه تصمیم می گیرم آخرین باری باشه که اونجا میرم.چون این تیپ آدم ها رو دیدم دارم میگم.اما به فرض مثال من میرم خونه ی دانشجویی دوستهام و هرچی که دارند و ندارند رو با هم می خوریم و حتی انقدر صمیمی هستیم که خودمون آشپزی می کنیم و این غذا ممکنه حتی املت باشه و شاید این اصلا خیلی تجملاتی نباشه اما به من خیلی خیلی خیلی بیشتر خوش می گذره.

کودک فهیم

خودم هم اگر وضعیت مالی خوبی داشته باشم(این اگر رو میگم چون من فعلا خونه ی بابا هستم و مجردم و شغلی ندارم و از نظر من پولی که بابا داره به زندگی آینده ی من ربطی نداره و من دارم در مورد زندگی آینده ی خودم حرف می زنم)فکر نکنم از دسته آدمهایی بشم که تمایل داشته باشم برای دیگران مهمونی تجملاتی برگزار کنم(هرچند اون مهمون بخواد یک مهمون رودربایستی دار باشه و وضعیت مالیش خوب باشه).من کلا از اون دسته آدم هاییم که واسه همه ی طبقات اجتماعی اگر بخوام مهمونی بدم یک مدل مهمونی میدم و بیشتر سعی می کنم یک جو صمیمی ایجاد کنم و از طرفی اگر بالفرض مثال بخواد یک مهمون رودربایستی دار بیاد که فقط چشمش به این باشه من چی می خوام بگذارم جلوش که بره غیبت کنه و فلان و بهمان ترجیح میدم باهاش رفت و آمدی نداشته باشم چون خودم هم لذتی نمی برم از اون جو و این دیگه برای من اسمش مهمونی نمیشه.مهمونی برای من جاییه که بخوام در کنار دیگران لذت ببرم و لذت برای من در مسائل دیگری معنا پیدا می کنه.

نگار

آیا زنهای دوم فریب یک مرد متاهل خوردند؟ نظر شما چیست؟

جمیله

سلام ممکنه اگر ما خودمون رو تو زحمت بندازیم و یه مهمونی مفصل بگیریم برای فردی که دست و بالش خالیه اون فرد احساس شرمندگی و خجالت کنه از این که نتونسته برای شما در همین حد مهمونی بگیره و دفعه بعد که شما مهمونش بشید کلی خودش رو تو زحمت بندازه تا مهمونیش رو برای شما در حد خودتون برگزار کنه چنین اتفاقی برای ما تا حالا چند بار اتفاق افتاده و ما وقتی دوباره مهمان اون ها شدیم واقعا از خجالت آب شدیم که چرا کاری کردیم که اون فرد با دست خالی این همه تو خرج و زحمت بیافته البته نباید اشتباه برداشت بشه و ساده برگزار کردن مهمونی به پای بی احترامی گذاشته بشه

گربه ایرانی

خیلی نکته جالبی مطرح کردی فندق جان...باید راجع بهش فکر کنم! شاید به این علت که همیشه فکر من به چیز دیگه ای معطوف بوده:سادگی. و همیشه معترض بوده م به این که اصلا چرا مهمونی هامون باید انقدر پر زرق و برق باشه؟ و خانواده همیشه بهم گفتن به خاطر احترام به مهمون و... ولی نتیجه ش این شده که مهمونی گرفتن برای همه سخت شده.من هر سال وقتی برای تولدم مهمونی می گیرم دلم می خواد ساده تر برگزارش کنم و حتی به مهمونا بگم هر کس یه چیزی بیاره (به قولی قابلمه پارتی باشه!) مثل خارجیا، این جوری انقدر به صاحبخونه فشار نمیاد.هم برای زحمت ها و تمیزکردنی ها هم برای خریدنی ها و پختنی ها... ولی خب چه کنیم،گوش نمیدن و می گن زشته. و باز هم در نتیجه،وقتی دوستان من میان خونه مون و پذیرایی آنچنانی می بینن فکر می کنن پس باید این طوری مهمونی گرفت.و خودشون هرگز مهمونی نمی گیرن... به نظر من تشریفات آدم رو از هدف که "دیدار و دورهم بودن" هست دور می کنه.خودم دلم می خواد هر وقت مستقل شدم از اول با قضیه مهمونی ساده برخورد کنم تا بتونم دفعات بیش تری مهمون داشته باشم و کم تر خسته بشم و تو خرج بیفتم. پ.ن: حتما فندق جان،باعث افتخاره [چشمک]

مریم

ریحانههههههههههههههههههههه پس نظر من کوشششششش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

الی

نظر کودک فهیم عالی بود [تایید]

خانوم ميم

من دوست دارم هميشه رنگين باشه به خاطر خودم كه آشپزي رو دوس دارم اما بعدش ك دهنم صاف شد به شكر خورن ميغتم[خجالت]