مادرانه

دیشب مامان داشت برام از بچه داری میگفت و مادرشدن. گفت : یک شرطِ مادرِ خوب شدن اینه که بدونی همه ء بچه ها ، مثل بچه ء توان . همشون رو دوست داشته باشی.

بعد برام یک خاطره تعریف کرد که نشنیده بودم توی این سی ساله ، از اینکه یکبار یکی از دوستهاشون دعوتشون میکنه باغ پدریش ، توی یکی از شهرستان ها. من اون زمان حدودا یک ساله بودم ، اینها بعد از ظهر میرسن باغ، از سرشب من اسهال و استفراغ شدید میگیرم ، انقدر که مجبور میشن ببرنم بیمارستان و اونجا بستری میشم. سرم وصل میکنن و دارو و این چیزها، ولی حال من هی بدتر میشه . طوری که تنگی نفس میگیرم و اکسیژن میزنن و دکترها هم نمیتونن تشخیص بدن مشکل چیه . چیزهایی توو مایه های آب به آب شدن میگن و باکتری و ویروس فصلی و این چیزها، ولی باز هم حال من بهتر نمیشه و همون طور بودم. حالا شما فرض کنین حال ِ مامان من رو ، یک مادرِ جوون بیست و یک ساله ، توی یک شهرغریب که تنها بچه اش مریضه و بهتر هم نمیشه . شب رو بیمارستان میمونن. قبل از ظهر روز بعد، یک خانواده میان که مال یکی از روستاهای نزدیک اون جا بودن، یک پسر کوچولو داشتن که دو سه ماهی از من کوچیک تر بوده . مامان گفت : لاستیک بچه رو که باز کرد وحشت کردم، تمام پاهاش سوخته و تاول زده و عفونت کرده . گویا بچه به کهنه حساسیت داشته و باید پوشک استفاده میکرده ، اما وضع مالیشون جوری نبوده که بتونن پوشک بذارن . نتیجه اینکه ماهی یکبار طفلکی این حال میشده و میاوردنش و سرم و آمپول ودوا . مامان گفت دکترها عصبانی بودن و گفتن دفعه دیگه بیارینش قبول نمیکنیم و مادرش اشک میریخته و پدرش شرمنده بوده .

روی تخت کناری من بستری میشه ، چند ساعت میگذره تا دکترها به بابا میگن یک دارو هست که باید بهش بزنیم ، اما خودتون باید تهیه کنین. نسخه رو میدن به بابا، و مامان هم به بابا یادآوری میکنه که به خاطر اسهال شدید ، پمپرز من تموم شده و بخره  از داروخونه .

بابا دو ساعت بعد برمیگرده . دارو رو جایی پیدا نکرده بوده، اما پمپرز رو خریده بوده، یک بسته برای من ، ده بسته برای پسرکوچولوی تخت کناری به علاوه بیست و چند بسته پوشک معمولی که  این ها موجودی چهار -پنج تا داروخونه از  اون شهر بوده . دکتر میاد و به مامان اینها میگه که اگر شب حالم بهتر نشه مجبورن فردا با آمبولانس بفرستنم تهران ، چون دیگه کاری از دستشون بر نمیاد و تازه منوط به اینکه تلف نشم تاصبح! - الهی بمیرم مامان و بابام چی کشیدن اون موقع -  و پسرک رو  معاینه میکنه و دستورهای لازم رو میده و ترخیصش میکنه . بابا میره و هزینه بیمارستان اون رو حساب میکنه ، چون گویا وقتی دنبال دارو بوده مامان متوجه میشه که نگران پول همون چند ساعت هستن و داروهاش و به بابا میگه ماجرا رو . خانواده پسر خوشحال و خندان میرن و مامان و بابای من میمونن با بچه ای که به قول مامان جلوی چشممون داشت از دست میرفت .

اما خدا خداست ، دارو یک چیزه ، شفا یک چیز و الزاما شفا در دارو نیست ، شفای من اون پوشک هایی بوده که بابا برای اون پسر بچه خریده بوده . بعداز دو سه ساعت اول ریتم تنفسم درست میشه ، بعد گریه میکنم وشیر میخوام و برای اولین بار توی 24 ساعت گذشته اش برنمیگردونم و یک ساعتی صبر میکنن و میبینن که اسهال شدید هم رفع شده. تا آخر شب حال من خوب خوب میشه و مرخص میشم و همه با هم برمیگردیم باغ و البته فردا صبحش تهران .

مامان بغض کرده بود وقتی داشت یادش میامد ، گفت اون شبی که پشت آی سی یو بودم همه اش یاد اون اولین بیمارستانت بودم. گفت که یادت نره وقتی مادر میشی، یک بچه رو دنیا میاری، اما نسبت به همه مسئولی.

چقدر سخته این بار. هرچی روزها میگذره هم هیجانم بیشتر میشه و هم استرسم.

×بی ربط نوشت : پمپرز اون موقع بسته ای سی و هفت تومن بوده ! سی و هفت تا تک تومن!  این فقط جهت سوزاندن دل کسانیست که مجبورن سی و هفت هزار تومن پول بدن !!! از جمله خودمان!

/ 34 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بانوسرن

مادرت یه مادر واقعیه. خدا حفظش کنه.

آبان

من هنوز ندارم یعنی سن نی نی بنده از مال شما کوچکتره ولی خوندم که میگن روزانه 5-6 تا میخواد . من اولش دو بسته میخرم بقیش با بابش اگرم بخوام بهش رحم کنم ممکنه بعدش جان ب ب بخرم البته اگر حساسیت نشون نده:))))))))))

آفاق

اصلا ادم مادر که میشه خودبخود همه بچه ها رو مثل بچه خودش میبینه من که اینجوری ام

زهرا

ریحانه جون ...ببخشید یه سوال...از مانیا خیر نداری؟؟وبلاگش نیست دیگه....نوشته حذف شده[گریه]

سمیه.س

فندق چشم و نظری دنبالتونه شاید. از نظر این میگم که تو مریض شدی.بعد تو یه کم بهتر شدی مامان مریض شدن. کلا دور و برتون مسئله زیاده.یه گوسفندی چیزی بکشین. البته فک کنم شتر باید بکشین با این چشم گنده که دنبالتونه.[خنثی]

لیلی سا

نیکی همیشه ده برابرش برمی گرده...

mahrokh

*گفت که یادت نره وقتی مادر میشی، یک بچه رو دنیا میاری، اما نسبت به همه مسئولی.* چه جمله قشنگی...

گیر سه پیچ

منم میدونم که از خدا سال پیش پنپرز بوده ولی توی ایران نبوده از هر کس میخوای بپرس زمان جنابعالی پوشکش هم به زور توی ایران بوده .اونم توی یه شهر دور افتاده . :))))))

سپیده

منم دقیقا همین حس رو دارم.شاید باورت نشه.اما قبلا به دستشویی نینی ها نمی تونستم نگاه کنم اما الان نه تنها واسه ژسر خودم کاملا رله هستم واسه بقیه بچه ها رو هم همین طور شده پمپمرز رو هم بر اساس آخرین آمار میگن آلمانیش باز اومده تو بازار.منم یه بسته یافتم.اما بقیشون لهستان و ترکه که قیمتش تو بنی هاشم 33 تومن و تو داروخانه بغل خونمون 46 تومنه!!!