والدین نمونه -2-

ما هیچ وقت دعوا نمیکردیم ، یعنی سه - چهارسال اول زندگی ، هیچ وقت حتی بگو مگو های معمول زن و شوهرها رو هم نداشتیم، خیلی خوب با هم کنار می آمدیم. نه اینکه اختلاف نظر و سلیقه نباشه ، اما بسته به موردش و اینکه برای کی مهمتر بود، اون یکی کوتاه می آمدو میپذیرفت . مثلا برای خرید وسایل صوتی و تصویری و چیزهای این طوری، خب من تقریبا هیچ کدوم چیزهایی که خریدیم ایده آلم نبود، اما چیزی بود که الف دوست داشت و من کوتاه آمدم . عوضش توی چیزهای دیگه خونه و تغییر دکوراسیون ها ، سلیقه من اصل بوده و گاهی اون نظری داده که یا پذیرفته شده یا رد شده ، بدون بحث و گفتگوی اضافه . اگر هم نهایتش سر چیزی - که معمولا یا خونه بود یا مامانش و حرفاش و کاراش- میخواستم گله ای بکنم خیلی دوستانه و با آرامش بود . شکایت بود، اما نه صدایی بلند  میشد و نه حرف بدی زده میشد.

برای همین ما دعوا کردن یاد نگرفتیم، من توی سیستمی بزرگ شدم که دعوا ندیدم و الف توی سیستمی که هر روز دعوا بود - و هست - و دعوا دوست نداشت و درنتیجه طبق یک قانون نگفته ، هر دومون از جر و بحث گریزون بودیم.

حالا دارم کشف میکنم که این در آرامش ِ خیالی زندگی کردن ، خیلی مالِ تفاهم نبوده، مربوط به این بوده که ما هیچ فانتزی و دغدغه روحی مشترکی نداشتیم. هیچ چیزی نبوده که برای هردومون به یک اندازه مهم باشه و همیشه با صرف نظر از عقیدمون در برابر اون یکی این آرامش رو حفظ کردیم. اما حالا یک چیزی هست به اسم " بچه " که برای هردومون به یک اندازه مهمه و اندازه ء اهمیتش به قدر مرگه و زندگی ! و دقیقا سر هیچ چیزی تفاهم نداریم بجز این که هردومون میخواهیم بهترین کار رو براش بکنیم و بهترین شرایط رو براش فراهم بکنیم و این " بهترین " رو هرکس خودش تعریف کرده و تعاریفمون هم 180 درجه متفاوته!! خب معلومه این وسط چی میشه ... ملغمه ای میشه که هیچ برنده ای نداره . چون ما سر هیچ چیزش تفاهم نداریم و حتی نمیتونیم با هم کنار بیایم و به یک راه حل سوم فکر کنیم . در این حد که انقدر به شیر دادن و مدل بچه بغل کردن من ایراد گرفت که دیگه شیرش نمیدم و گفتم تو بهتر بلدی تو شیرش بده. فکر کرد شوخی میکنم ، اما کاملا جدی دیگه بهش شیر ندادم و گفتم بچه ته ، وظیفته تغذیه اش کنی، من نمیتونم هم غرغرهای تو رو تحمل کنم و هم به این بچه شیر حرص و جوشی بدم و هم یک عمر بخوام بابت هیکل بهم ریخته ام حرص بخورم، آخرش هم بشه یکی لنگه ء تو . این طوری میگم شیر منو نخورده ! برای خودم خیلی سخت بود اما پاش وایستادم و فقط بین روز اگر شیشه رو نخوره اول کمی شیر میخوره و بعد که ناامید میشه از سیر شدن، شیشه رو میگیره .

گیفت هاش یادتونه ؟ با چه ذوق و شوقی دوباررفتم بازار و با اون شکم و وضعیت خرید کردم و آمدم و چندین ساعت نشستم و درستشون کردم. تمام مدت غر زد و دعوا کرد. چرا پول بیخودی دادی؟ گفتم تو پولش رو ندادی. چرا خودت رو خسته کردی؟ بچه اذیت شد اون تو! این طوری نشین به بچه فشار میاد. اون طوری نکن بچه اذیت میشه ... هی گفت و هی گفت و بارها یادآوری کردم که وضعیت روحی ِ من روی بچه بیشتر تاثیر میگذاره تا جسمی ! انقدر روان ِ منو به بازی نگیر. گوش نکرد. شبِ مراسم فقط مونده بود لیبل اسمش. هرچی گفتم بابا یک پرینت بگیر و بده من بچسبونم، گفت نمیخواد و این مسخره بازیها چیه . من هم خودم پرینت گرفتم و آماده کردم ، و وقتی خودش و مامانش نتیجه نهایی کار رو دیدن کفشون برید و کلی خوشحال شدن بابت کارِ شیکی که قرار بود به مهمون ها بدیم- با توجه به اینکه میزبان اونها بودن دیگه!!- من هم با لبخند گفتم الان گیفت نمیدم. بعدا زنگ میزنم از مهمون هام تشکر میکنم و براشون گیفت میبرم. کلی حرف زد ، غرغر کرد، حتی گیفت ها رو گذاشت توی ماشین و آورد تالار شاید نظرم عوض بشه، من هم گفتم نع ! چون چند بار چنان غرغر کرد که دلم میخواست همه رو جمع کنم بریزم توی سطل ، اما باز دلم نیامد، گفتم نقره داغ میکنمشون سر گیفت ها! شب تولد یکماهگی بی بی هم یکی به مادرشوهر و پدر دادم و یکی برادرشوهر و یکی هم داییش ! مامانش هی میگه حیف شد اون شب ندادیم گیفت ها رو ! و من هم هی لبخند میزنم میگم " صلاح نبود!"- این " صلاح نبود" از اون تکیه کلام های اعصاب خرد کن مامانشه هروقت یک گندی رو میزنه !- و باز لبخند میزنم.

خلاصه که این بچه یا به ما یاد میده چطور میده با هم کنار بیایم ، یا کلا باعث میشه که بی خیال ِ هم بشیم و هرکس راه خودش رو بره . تا الان که احتمال دوم قویتره ، مگر اینکه دری به تخته بخوره و خدا عقل های ما دو تا رو بهمون پس بده یا اگه از اول نداشتیم ، مرحمت کنه و بده !

/ 160 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه

بهت ایمیل زدم گلم

مژگان س

غزیزم 1 بار دیگه هم برایت کامنت گذاشته بودم و از مادر بزرگوارت گفته بودم.تعجب میکنم مادرت با این همه مهربانی,بزرگواری و دانایی در اداره زندگی چرا تو دختر عزیز انقدر لجبازی می کنی؟قبول کن که لجبازی است این کارها.اگر بیشماری از خواننده ها کارات را تایید می کنند و به به چه چه میکنند بدان که انها از روی بچگی است و نهایتا بین سنین 20 تا 28 30 هستند.من نه جای مادرت اما خیلی هم کوچکتر نیستم شاید چند سالی.بنابران باور کن از روی احساس حرف نمیزنم.اون کوچولو گناه داره ضمن اینکه دختر خوبم شما گفتی تمام نوشته هات را همسری میخونه با با هر مردی هر عاشقی بعد یک مدتی خسته میشه از این همه بی اعتمادی و بدبینی نسبت به خانواده خودش و تازگیها به خودش.ترا خدا کاری کن رمزی بگذار که اقلا اون دیگه نحونه این چیز ها را.تو بیا درد ودل کن غر بزن اما نگذار او بخونه.من را ببخش اگر که همیشه خاموش بودم و این دفعه این همه حرف زدم. فقط چون دوستت دارم فضولی کردم.لگر دوست نداشتی تایید نکن و به بلاگ خودم بیا و جواب بده.[لبخند][ماچ][گل]

خاموش

ممنون اونجا رفتم و ولیعصرم رفتم اما کلا سایز 36 لباس مجلسی بلند نبود

هانیه

حرفهای "یک دوست "به درد ماهم می خوره خیلی[نیشخند]

فاطمه

عزیزم شما میگی مهمونی گرفتی برای اینکه پسرت رو دوست داری.میگی لباس شیک پوشیدم چون دوستش دارم و برای آینده و خانمش و..زود زود تولد براش میگیری میگی میخوام بدونه اگه پیشش بودم هرکاری براش میکردم .خانمی با خودت صادق باش واقعاَ این کارا رو بخاطر اوست که میکنی.چون مهمتر از اونا رو رها میکنی.شاید خودت متوجه این تناقض نباشی میخوام بهت یادآوری کنم. میدونی قبل از زایمانم یکی از دوستام که علوم تربیتی خونده‌بود درباره زایمان خودش گفت که با زایمان طبیعی اصلاَ جیغ نزده چون میدونسته اومدن به این دنیا با این صداهای وحشتناک برای نوزادش خوب نیست و تجربه‌ش در پس ذهنش خواهدماند.من هم همینطور کردم یعنی زایمان طبیعی کردم و بخاطر نوزادم صدامو بلند نکردم.بعد از تولدش با پدرش دچار همین نوع اختلافات شدم و اینها ادامه پیدا کرد تا به دعواهایی با صداهای گوشخراش رسید.یه‌دوستی که خبر داشت بهم گفت فلانی تو اون موقع با درد زایمان صدات درنیومد تا کودکت با آرامش پا به این دنیا بزاره،حالا چرا با مسائل کوچک از کوره در میری و حواست به کوچولوت نیست که وحشت میکنه.میدونی همیشه میگم کاش دوستم این قیاس رو زودتر بهم گفته‌بود.حالا من هم گفتم بهت تذکر

سمیه دوست جونی

تا ساعت 7 صبح همه ی ارشیوت را خوندم چه فندقی هستی من خبر ندارم یه کامنت خصوصی هم داشتم

يلدا نگار

سلام عزيزم از خواننده هاي خاموش ام تقريبا دو وسه ماهه...نوشته هاي بي ريا و صادقانه ات رو ميخونم...اما يه سوالي تو ذهنمه...با تمام انچه كه ميگويي به هيچ وجه قصد قضاوتت را ندارم و اگر اينطور برداشت ميشه ببخش.. چون جاي تو نيستم اما پسركت به اميد خدا به زودي بزرگ ميشه وقت مهد رفتن و پيش دبستاني رفتن و مدرسه رفتنش ميشه ...و بعد هم مقاطع بالاتر...انروزها خيلي به حضورت نياز دارد...روز اول مدرسه با تمام وجودش...ميخواهد دستان كوچكش در دست مادرش باشد مادر يعني بزرگترين نعمت اين دنياي بي رحم...در تمام مقاطع اابتدايي در درس هايش نياز به كمك مادر داره كه با حوصله تمام و مثل يه مادر در امور درسي كمكش كنه...وقتي نوجوان ميشه...در استرس هاي بلوغ نياز به مادر داره خيلي از غذاها را نياز داره مادرش براش بپزه..براي مادرش ناز كنه و گاهي در شبي زمستاني مادرش تبش را پايين بياره حتي اگر مرد بزرگي شده باشه...پسركت هيچ نيازي به تولدهاي ده روزه گي ..20 روزه گي...و 25 روزه گي و عكسهاي اين دوران نداره و سالهاي بعد خداي نكرده اگر كنارش نباشي در دلش غم بزرگي از تو به دل ميگيره..

من زن میخوام. / همراه

یه نکته . البته میدونم خودت میدونی : بچه اونجوری تربیت میشن که ما هستیم که اون جوری که ما دوست داریم.

لیلی سا

[گل]انشالله هرچی خیره پیش بیاد...هرچی خیر هست