و تردید از ارسنیک کشنده تر است

من الان درست لبهء " دماغه ء هورن " ایستادم. دماغه ء هورن یعنی دوراهی ِ انتخاب های سخت. انتخاب هایی که خودت مزایا و معایب  هر دو راه رو میدونی ، اما بدبختی اینجاست که روی کفه ء ترازوی ذهنت هیچ کدوم به اون یکی نمیچربه و سنگین تر نیست و تو فقط باید " انتخاب " کنی.

من هیچ وقت از کارم ننوشتم. به ندرت . مگر وقت هایی که اتفاق بامزه و بانمکی بوده ، کلا کار برام موضوع جذابی نیست که بخوام راجع بهش حرف بزنم ، اما بر خلاف حرف نزدنم ،وقت هایی که کار میکردم ، شما نمیفهمیدین فرق من با تراکتور چیه ! همون قدرجدی ، سریع ، و حتی بد اخلاق. من کار کردن رو توی یک سیستم انگلیسی و سخت گیرانه یاد گرفتم ، و همین یکی از بزرگترین قوت های رزومه ء بلند بالای منه .

از زمان بارداری و مریضی مامان و قصه های پر دردسر خواهرک ، دیگه هیچ کاری رو قبول نکردم ، نه پروژه و نه مشاوره و نه تحلیل و نه هیچی . خب منطقا جیبم مستقیم به جیب الف وصل شد و این برای منی که همیشه توی زندگی اندوخته ای به اسم " پول خودم " داشتم که بابت مدل خرج کردنش و میزان خرج کردنش نگرانی نداشتم و لازم نبود به کسی توضیحی بدم و جواب پس بدم ، یک کم سخت بود. این بود که گوشه ء ذهنم گذاشتم که وقتی پسرک یک ساله شد برم سر کار ، که دقیقا توی همون روزها از یک شرکتی زنگ زدن و گفتن رزومه من رو از طریقی پیدا کردن ، و پوزیشنی پیشنهاد کردن که به نظرم رویایی بود و به آدم های شاخدار میدن ، اما حالا به من تعارف میکردن.

اما مشکلی اینجا وجود داره ، این کار مستلزم غیبت های گاه و بیگاه میشه ، و با وجود بچه کوچیک ، نمیدونم چه اتفاقی می افته و زندگیم چه شکلی میشه . البته خود دکتر- مدیر عامل- بعد از دو ماه بالا و پایین کردن و تست گرفتن ، گفت که تو برای این پوزیشن پرفکتی ، اما چون بچه داری و من خودم به عنوان پدر میدونم دوری از بچه چقدر سخته ، مخصوصا وقتی کوچیکه و برای مادر- خودش زن و بچه هاش کانادا زندگی میکنن - و از شوهرت و پسرت شرمگین میشم که بخوام تو رو ازشون دور کنم ، و باز چون دلم نمیخواد تو رو به عنوان یک نیروی خوب از دست بدیم ، حق انتخاب داری که یا این پوزیشن و یا هرجایی که توی شرکت دوست داری . خودش صادرات رو پیشنهاد کرد.

و حالا من لبه ءدماغه ء هورن موندم. الف عصبانیه که من تردید کردم ، که شک دارم کدوم یکی رو انتخاب کنم  . چون هر دو تاش به لحاظ حقوق و مزایا موقعیت های خوبی ان و خیلی تفاوتی ندارن ، و اون نمیفهمه چرا من شغل روتین و مشخص و صبح برو عصر بیا رو انتخاب نکردم. میگه اون مرتیکه - منظورش دکتره! - موقعیت تو رو میفهمه ، تو خودت نمیفهمی. میگه من بوالهوسم ، میگه من خودخواهم. اما نمیفهمه که این شغل برای من یعنی زندگی . یعنی نفس بکش و زندگی کن و پول هم بگیر بابتش . یعنی تمام سالهای کانهو ِ خرِ مُلا کارکردنم ثمر داده .

و من نگران پسرکم هستم و نمیدونم به کدوم مادر بیشتر احتیاج داره ؟ مادری که کلا بی خیال کار بیرون بشه و نهایتش به دو سه تا پروژه ای که بشه از خونه انجامش داد بسنده کنه و تمام وقت بالای سرش باشه ، و شاید روزی روزگاری تحملش تموم بشه و پشت پا بزنه به همه چیز؟ یا مادری که صبح بره و عصر برگرده ، اما روحش اسیر باشه ؟ و یا مادری که اگرچه حضور فیزیکیش کمتر خواهد بود، اما بودنش کیفیت خواهد داشت و شادتر و خوشحال تره ؟

نمیدونم... من حتی نمیدونم کارکردن با وجود بچه ء انقدری چه طور خواهد بود؟ زندگیم چه شکلی میشه ؟ آیا مثل قدیم میتونم با تمام وجود کارکنم ، وقتی بخش عمده ای از وجودم رو توی خونه جا گذاشتم ؟ لطفا کمی راهنمایی ، همدردی ، همدلی ، تجربه ... من خیلی گیجم. خیلی...

 

/ 82 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازنین

سلام ریحانه جان خواننده خاموش هستم تا حالا یکی دو بار بیشتر اعلام حضور نکردم، میخواستم بگم به این نکته توجه کنی که به نظر قراره بچه پیش مادر و خواهرت باشه،خب اگر اونها بتونن تمام وقت نگهداری از گل پسر رو تو خونه خودت باشن مشکل زیادی نیست، اما اگر بچه رو بخوان ببرن خونه پدرت، مطمئنا آقای همسر اذیت میشه برای دیدن بچه و بعد اون رو می بره خونه و بعد کسی که بالای سر بچست کیه؟ مادر شوهر، پس طوری برنامه ریزی کن که این اتفاق نیفته

مونا

پس کامنت من کو؟!![ناراحت]

cissy

سلام عزیزم. دیشب حرف شما با همسری پیش اومد خیلی رک میگه بهش بگو کار پروژه تو خونه به درد نمیخوره اون یکی رو بچسبه. خلاصه که ما از طرف همسر اومدیم بگیم اون یکی رو بچسب. [نیشخند]

مهرابه

از حس من راجع به مادرم پرسیدید.الان که ازدواج کردم و کار میکنم وقتی به مادرم فکر میکنم بهش افتخار میکنم به زنی که مادر بود و هست مادرانه تر از تمام مادرانی که تو خونه بودند.بیشتر از هر مادری که دیدممرا قبم بود. پشتم بود و برای من مایه گذاشت. ایده هایش برای تربیت بچه هایش بسیار والا و کمال گراست و تمام تلاشش رو کرد که ما عالی بزرگ بشیم و وقتی خودم رو مقایسه میکنم با هم سن هایم میبینم که چقدر جلوتر و بالاتر فکر میکنم. فکر نمیکنم کار کردن یک مادر با مادر بودنش ان هم در حد کمال مادری منافات داشته باشه

ترانه

خب هرکدوم یه بدی داره یه خوبی... اگه به فکر دل خودت باشی همش عذاب وجدان بچه ت رو داری اگه بخوای پیش بچه باشی مدام به موقعیت خوب اون شغل فکر میکنی... بنظرم یه مدت حداقل برو که تجربه ش کرده باشی و هواش از سرت بیرون بره و بعد یه شغل معتدل تر رو انتخاب کن یا کلا نرو... ولی خب اگه بشه حداقل تا دوسالگی بچه ت صبر کنی خیلی بهتره... همسر خود من بچه ای بوده که مادر شاغل داشته و الان تمام عقده های روانی اون دوران کودکی و انتظاری که برای اومدن مادرش میکشیده همه ش توی زندگیم تاثیر زیاد و مخربی داشته... عزیزم کار همیشه هست و اگه تو همچین رزومه ی قوی داری حتما همیشه دنبالت هستن ولی کودکی بچه ها دیگه تکرار نمیشن...

ترانه

ولی یه چیزی رو دلم میخواد بهت بگم... اینکه اگرم رفتی سرکار لا اقل به این نیت نرو که دستت توی جیب همسرت نباشه! تو اینو گرچه به زبون نمیاری اما یقینا همسرت متوجه این موضوع میشه کم کم احساس مردونگی و اینکه خانوادش بهش احتیاج دارنو از دست میده و اعتماد بنفسش کاهش پیدا میکنه.. نمیگم الان! اما توی سالهای بعد زندگی خودشو نشون میده و سرد میشه... مردها همیشه باید احساس کنن که خانوادشون به وجود اونا تکیه کرده و اونا تنها مرد زندگی شونن... کار بکن ولی برای دل خودت و برای نیات خوب و مفید و نه این نیت استقلال از شوهر که واقعا خطرناکه!

مریم مامان باران

راستش الان من با دید یک مادر که سه ساله تقریباً فعالیت کاریش توی بک گراند انجام میشه بهت نظرمو میگم.........مادری کردن خوبه ریحانه جان اما در نهایت یه بچه وابسته داری که چسبیده بیخ ریشت ونمیتونی بدون اون تا سر کوچه بری درحالیکه بچه ای که مادرش سرکار میره مستقلتره و حتی به نظر من پیشرفت هایی داره که مادر به تنهایی نمیتونه بهش بده. تازه از اون سمت تو وقتی کاری مطابق با روحیاتت رو داری نمیشینی غصه بخوری و احساس پس رفت نداری که با بچه دار شدنت زندگیت تموم شده و میتونی با همون احساس موفقیتت جس بهتری هم به بچت بدی. امیدوارم هر چیزی که خیرت هست پیش بیاد ولی اگه همسرت هم موافقه چرا که نه خصوصا که محیط کاریت هم شرایطتت رو پذیرفتند به عنوان یک مادر این خیلی خوبه. به نظر من تردید نکن.الان بزرگترین معضل من وابستگی شدید باران به منه.....فکر کن میخوام یه جلسه کاری برم باید هی رو بزنم یکی رو ببرم دم اون محیط بزارم با باران و خودم بپرم تو و بیام!!!!

یک مادر

عزیزم به نظر من کیفیت با بچه بودن مهم تره . یک مادر با رضایت قلبی و رشد و بلوغ کامل برای فرزندت هم مناسب تره. من خودم شاغلم و از اون راضی هستم. به نظرم دخترم بهتر بزرگ شده که دائم با او نبودم.الان براش خیلی چیزا قابل درکه که بزر گسال ها نمی فهمند و خیلی منطقی و با روحیه شاد وفعال است.

خانم جان

سلام وبلاگی نو پا و...از زندگیم با مردی می نویسم که نا شناخته است ووو

مامان ساغر

من بعد 8 سال کار تمام وقت و با بچه کوچیک بهت توصیه میکنم بخاطر پول بچه رو تنها نذار. اگه واقعا احتیاج داری برو. ببین مثال میزنم بهش فک کن. پسرت مگه چندبار تو زندگیش راه میافته چندبار لحظات قشنگ دوسالگی یا 3 سالگیش رو میتونی ببینی. به نظر من کار مثل همون گوی پلاستیکی میمونه که هروقت زمین بزنی باز برمیکرده تو دستت ولی زندگی و بچه مثل گوی شیشه ای هستن که زمین میخورن خورد میشن و غیرقابل برگشتن.بیشتر فک کن.