پرینس چارمینگ

چند روزه این کامنت رو گرفتم ، و علی رغم اینکه نوشته اینجا نذار، میخوام اجازه بگیرم بذارم و به اون دوست نازنین خاطر جمعی بدم که عزیزم انقدر کِیس ِ مشابه زیاد شده که کسی از روی این چیزها لو نمیره .

"سلام میخوام یه چیزی بگم که ریطی به مطلبت نداره گفته بودم عقد کردم و بعد از 1 سال جدا شدم  حالا 5 شنبه برام خواستگار اومد ولی منو نپسندید هرچند خودمم از اول نمیخواستم بیان خونمون و بعدش هم به دلم نشست از لحاظ فرهنگی و تحصیلات و خانوادگی(تعریف از خود نباشه) ازشون سرتر هستیم ولی واقعا نمیدونم چطوری با این قضیه کنار بیام برام دعا  کن. حرفامو هم اینجانذار "

 

فکر کنم اوایل ترم سه دانشگاه بودم و کلی احساس خوب داشتم به خودم،که یکی از دوستای خانوادگی زنگ زد و یکی از فامیل های شوهرش رو معرفی کرد. گفت که پسره خودش سال ششم پزشکیه و باباش از گردن کلفت های بازار آهنه و وضع مالیشون چنین و چنانه . آدرس خونشون رو پرسیدیم که آدرس یکی از محلات جنوبی رو داد. مامان تعجب کرد. اون خانم دوستمون توضیح داد که به خاطر نزدیک بودن به محل کار پدرش از قدیم الایام همون طرف ها هستن ولی خونشون دو هزار متر زمین داره و اون وسط یک کاخ ساختن بیا و ببین.  بهرحال مامان به احترام اون دوستمون گفت مورد نداره و شماره رو میتونین بدین.

فرداش مامان پسره زنگ زد و اطلاعات تکمیلی رو داد. اسم پسره یک چیزی بود که اصلا به دلم ننشست. سه تا هم خواهر داشت که گفتم اوه اوه تک پسر بین سه تا خواهر چی میخواد بشه . خلاصه که قول و قرارهاشون رو گذاشتن . اما من پامو کردم توی یک کفش که الا و بلا من این رو نمیخوام و بگین نیان. راه میرفتم توی خونه وغر میزدم که من اصلا نمیتونم این اسم رو صداکنم. این نه با جان میاد و نه با آقا! این چه اسمیه . این چه فامیلیه ! از ته ِ دنیا میخواد بیاد این طرف چه غلطی بکنه !

مامان هیچی نگفت و گوش کرد. شد تا روز خواستگاری، من هم مطمئن از خودم ، دوش گرفتم و مرتب و خوشگل و موشگل ، دلم میخواست وقتی نه میگم هی دلشون بسوزه که چه دختر نازنینی بود! نشستم لب پله که پذیرایی اولیه بشن ، بعد لابد اونها بگن " پس دختر خانم گلتون کجان ؟ " و مامان بیاد بگه " ریحانه جان. عزیزم تشریف میاری ؟  " و بنده خرامان خرامان نزول اجلال کنم . خب این طوری هم شد و رفتم پایین. خانم محترمی بود و با دو تا از دخترهاش که متاهل بودن آمده بود. یک سبد گل خیلی خیلی بزرگ - که معمولا برای دفعه اول به اون بزرگی رسم نیست آورده بودن - و یک جعبه بزرگ تارت میوه که اون رو هم از یکی از شیرینی فروشی های نزدیک خونه ء خودمون خریده بودن.

خلاصه احوال پرسی کردم و نشستم . خواهر کوچیکه هی با تحسین نگاه میکرد و خواهر بزرگه ولی بیشتر صحبت میکرد و مادرشون هم توضیح داد که درسته ما طرف پایین هستیم ولی به خاطر کار حاج آقاست و اینها هرجا دلشون میخواد خونه بخرن و اگر دلشون خواست از ایران برن ما مشکلی نداریم و حمایت میکنیم و این حرف ها .

دیگه یک کم حرف زدن و یک ساعتی گذشت و رفتن. بعد از رفتنشون مامان گفت خب؟ گفتم همون که گفتم. من نمیخوامش. آدمی که بااسمش رابطه برقرار نکردم با خودش هم نمیتونم کنار بیام. تازه پسره خودش هیچی نداره . قراره مامان باباش همه کار بکنن. نمیخوامش- همون طور که مستحضرید الان یک شوهر همه چیز دار داریم !!!!!!!-

آهان ، یک نکته ای که هم اون دوستمون روش تاکید داشت و هم مامانش پای تلفن، قد و بالای آقای دکتر بود. پس فردای مراسم خواستگاری ، دوستمون زنگ زد و در کمال شرمندگی ، گفت که ضمن تعریف فراوان از خانواده و برخورد ِ مادر و دختر ِ خوشگلشون و این ها ، قدش کوتاه بوده و به پسر ما نمیومده!!!!!

مامان هم تشکر کردو خداحافظی کرد. من شوکه بودم و عصبانی بودم با کلی احساسات بد و بهم ریخته . دیگه شروع کردم به دری وری گفتن ، پسره  ء جنوب شهری خیال کرده کیه ، اصلا واسه چی راشون دادین ، اون نردبون میخواد نه زن، اصلا غلط کردن آمدن ، چی چی جونشون- اسم دکتر - لابدتا خدا میرسه و این حرف ها.

خوب که حرف زدم و خودم رو خالی کردم ، مامان گفت : تو واقعا خوشگل ترین دختر دنیایی؟ گفتم نخیر. گفت تحصیلاتت بهترین رشته است؟ گفتم نخیر. گفت خانواده ات دیگه بهترین خانواده ان؟ گفتم نخیر. گفت بابات پولدارترین آدمیه که میشناسی؟ گفتم نخیر. مامان گفت پس چرا توقع داری همه بپسندنت؟ اونها هم واسه خودشون معیار داشتن. مگه تو قرار نبود بگی نه ، حالا اونا گفتن نه . مشکل تو چیه پس؟

گفتم بیخود کرده که به قد گیر داده . مگه اون نردبون خودش چند سانته- و بعدا فهمیدیم بنده خدا صد و نودو سه - چهار سانته!- ؟ غلط کرده از اون طرف شهر پاشده آمده به من گیر داده و رفته .

مامان گفت اونها که خبر نداشتن. مرجان خانم - معرف - هم قدش از تو کوتاه تره ، همیشه هم صندل بلند پاته ، احتمالا بهشون گفته دختره قدش بلنده . بعدش هم مگه تو خودت همیشه از قدت شاکی نبودی ؟ گفتم من ناراضی ام ، چون دلم میخواسته قد مدلینگ باشه ، ولی اصلا کوتاه نیستم. مامان گفت شاید اون پسر هم دلش میخواد که زنش هم قد مدل ها باشه . فقط تو معیار داری واسه خودت ؟ اون هم واسه خودش کسیه . بالاخره انقدر شرایطش خوب بوده که من اجازه دادم بیان خواستگاری. اون هم مثل تو حق انتخاب داره . گفتم آخه مامانش گفته کوتاهه . مامان گفت وقتی میسپره دست مامانش ، یعنی قبولش داره . اگر خودش میامد و میدیدت و بعد میگفت قدت کوتاهه که بدتر بود!

خلاصه که یک شب گریه کردم. احساس تحقیر میکردم. خب تا حالا نشده بود کسی بیاد واونها نخوان ، منم امر بهم مشتبه شده بود که لابد خبریه . و این مورد ، جزو معدود مواردی بود که همون اول هم دلم نمیخواست بیان ، و بعد تازه اونها نخوان.

ولی درس خوبی بود. اینکه یک آدم هرچقدر به نظر خودش و خیلی ها خوب، الزاما به نظر همه خوب نیست . هر آدمی ، حتی اون چیپ ترین و سطح پایین ترین آدمی که ما خیال میکنیم ، واسه خودش ، توی ذهنش یک معیاری داره . یک خط کش ، و یک تصویر از همسر آینده اش . بالاخره هر آدمی میتونه رویا داشته باشه و هیچ کس رو نمیشه به خاطر رویاهاش محکوم و متهم کرد.

یک کیس مشاوره ای مامان که خیلی بانمک بود، یک آقای کارگر ساختمونی بود که با خانمش مشکل داشت . دلش میخواست زنه موهاش رو طلایی کنه . این هم میگفت من دوست ندارم. مامان تعریف میکرد که شوهره با کلی شرم و حیا گفته که من همیشه دلم میخواسته زنم موطلایی باشه . بعد تازه دو سه سال پیش فقط ماهی صد تومن برای هزینه های آرایشگاه به زنش میداده که بره به خودش برسه ، اون زن ابله هم پول ها رو پس انداز میکرده و میگفته من کسی رو ندارم به خاطرش برم آرایشگاه! منتظر

یعنی هر آدمی ، هر آدمی ، با هر شرایطی حق داره رویا داشته باشه و اینکه ما شبیه رویاهای بعضی ها باشیم و ازخیال ِ بعضی ها خیلی دور، اصلا چیز عجیبی نیست . همین تفاوت سلیقه ها باعث میشه که یکی از دختر بور و  سفید خوشش بیاد و یکی از دختر سبزه ء مو مشکی و یکی لاغر و یکی چاق .

احترام گذاشتن به رویاها و سلایق بقیه از اون کارهای خیلی سخته ، ولی وقتی یاد گرفتی ، زندگی آسون تر میشه . به خودت هم شک نکن دوستم. تو فقط شبیه خواسته ء اون آدم نبودی. به همین سادگی.

* من از کسایی که محلات جنوبی تهرانن عذر خواهی میکنم بابت بعضی حرف ها. بهرحال تفکرات هجده سالگیه و هزار عیب و علت . اگر نه همه زیر آسمون خداییم و روی زمینش. بالا و پایین هم نداره . ناکس هم کَس نمیشود از بالا نشستن و بالعکس. تو رو خدا کسی ناراحت نشه .

 

 

/ 25 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
fihim

سلام عزیزم. خوبی؟ حال نی نی چه طوره؟

admin

عجب داستانیه این ازدواج ها و خواستگاری های سنتی

الی

سلام ریحانه جان شاید باورت نشه ولی مامان و بابای منم همین حرفارو بهم گفتن من از این میترسم که تو فامیل بپیچه چند نفرو میشناسم که از زمین خوردنم حسابی شاد میشن منم با اومدنشون مخالف بودم چون اصلا سربازی هم نرفته بود بعدش هم که اصلا به دلم ننشست به هر حال تموم شد من خواهر ندارم با مامانم راحت هستم ولی خیلی از دردهامو نمیتونم بهش بگم همینطوریش کلی غصه می خوره ممنون به خاطر تمام حرف ها و راه نمایی هات عزیزم امیدوارم در کنار خانواده محترم و عزیزت همیشه سالم و شاد و موفق باشی

سرزمین آفتاب

شانس آوردی یه بخشی از نظراتتو تعدیل کردی وگرنه الان خودم باهات یه سری عملیات کونگ فو اجرا می کردم [خنده]

سمیرا

جالب بود من تو همچين شرايطي نبودم اما واسه خواهرم يكبار پيش اومد كه واسه يارو كلي كلاس گذاشت بعد اونا اينو نپسنديدن به نظر منم پايين و بالاي شهر و تيپ و اسم ملاك خوبي نيست

آهو

من هم تو اون سنا کلللی واسه خودم تو آسومنا بودم و به قول خاله لیلا بود تو روزی روزگاری ، فک می کردم خیلیم خیلیه [نیشخند] چه با حاله که یه شباهتای با مزه ای با شما دارم . بعضی پستتا رو که می خونم انگار خودم نوشته باشمش . الان اما به ششششددددددت با نظرت موافقم و قطعا اون موقع تصوراتم نسبت به خودم و آدما اشتباه بوده . کلا خیلی با حالی مامان فندق جون [ماچ]

الی

باورت ميشه ؟؟؟؟؟؟ 3 ساعت پيش مامانش زنگ زده میگه ما میخواستیم شما راحت فکراتونو بکنید و به محل کارش سر بزنید و ....

fafa

هر چی هم بگی نه بازم زور داره آدمیزاد همش می خواد مقبول همه باشه این خصلت آدمه

مریم

عزییییییییییییییییییییییییییییییییییییزم[ماچ][بغل][ماچ] به خودت نگیر که رحانه جون، [چشمک] این قربون صدقه واسه مامان گلت بود که اینقدر حرفاش منطقی و دلنشین. خدا برات حفظش کنه یه همچین جواهری رو. [ماچ][بغل][ماچ] این یکی اما مال خود خودت بود