کمی کمتر باش...

 به نظر من یکی از چیزهایی  که زمان ازدواج باید به آدم ها  گفت ، اما کسی نمیگه اینه که " لطفا کمی فاصله بگیرید"  یا " لطفا فاصله ء انسانی را رعایت کنید"  . یک چیزی توو مایه های فاصله ء ایمنی ماشین ها. برای همه چیز قانون تعریف کردیم و دستورالعمل داریم ، واسه یک خرد کن جقله کتابچه راهنما داریم ، واسه آدم ها نه! 

یکی از حقوق ِ حَقّه ء آدم ها ، حقِ دلتنگ شدنه. حق دلتنگی برای آدمی که باهاش همه چیزشون رو شریک شدن. باید وقت داد که این شراکت رو فِرِش کرد. که گاهی فاصله ای باشه برای بازبینی تمام اون چیزی که بینشونه و وقت داد توی تنهایی فکر کنن و به این نتیجه برسن که انتخابشون درست بوده . گاهی باید از رابطه دور شد و از دورنگاهش کرد و دلتنگش شد. با توی حلق کسی بودن ، عشق زیاد نمیشه، زیاد که نمیشه هیچ، همونی هم که هست میگنده و میپوسه .هم آب و هم نور واسه رشد گیاه لازمه ، اما هر دو از حد بگذرن ، گندیدگی میارن و خشکیدگی. نه انقدر دور بشین که عشق بخشکه و نه انقدر نزدیک که بگنده .

باید به آدم ها فضا داد که دلتنگت بشن. که دلشون تنگ بشه برای صدات، برای نگاه کردنت و حتی برای غرغرها و حتی برای خُرخُرهات. باید اجازه داد که آدم ها برای برگشتنت خیال بافی کنن ، که چی بپوشن برات ، که چی بگن وقت دیدنت، که حتی به این فکر کنن که چی بخورین با هم ، که فکر کنن چی دوست داشتی اصلا... باید به آدم ها اجازه داد دیدنت براشون هیجان داشته باشه و قصه ء تکراری و ملال آورِ هر روزه نباشه . باید اجازه داد که یکبار به عشق برگشتن تو برن روبروی آینه بنشینن و درحالی که لبخند میزنن و با خودشون حرف میزنن ، موهاشون رو برای تو شونه کنن . باید اجازه داد ته دلشون آرزو کنن که برگردی. که گوشی رو بردارن و شماره بگیرن و زمزمه کنن که : کی برمیگردی؟ و نجوا کنند " دلم برات تنگ شده " . دلتنگی حق همه است ...  

جایی خوندم " زیاد که باشی ، زیادی میشوی..." خیلی تلخ و حتی ناجوانمردانه و غیر منصفانه است ، ولی حقیقته . حقیقت خیلی تلخیه . اما توی  هر رابطه ای، حریم انسانی  باید حفظ بشه . هیچ شراکتی ، حتی زندگی مشترک نباید این حریم رو بشکنه و ماها خیلی راحت ذوب میشیم توی " مشترکات "  و یک روز، میبینیم که خودمون رو گم کردیم و اونوقت حالمون از شریکمون بهم میخوره .

یکی از اشتباهات استراتژیک الف این بود که زمان ازدواج یک کار خوب توی یک شرکت خیلی خوب رو رد کرد- که قبل از سربازی همون جا بود و کار میکرد- چون ماموریت و سفر زیاد داشت . همون زمان بهش گفتم من از این زنهایی که زنجموره میکنن واسه نبود شوهر نیستم. میگفت مگه زندگی چقدر هست که آدم بخواد همه اش از عشقش و زندگیش دور بشه ؟ حالا جوری شده که وقتی زنگ میزنه حس میکنم دراکولا وارد میشود! وقتی ساعت نزدیک امدنش میشه غم دنیا میاد روی دلم. وقتی تلفن میکنه و صداش رو میشنوم سر درد میگیرم. بعد به من میگه تو برو سفر... جوری شده که خواهره که دو روز پیشم بود، میپرسه تو چرا انقدر سگ ِ درونت فعاله ؟ میگم سگِ درون چیه ؟ میگه خب همه که فقط کودک درون ندارن، بعضی ها سگ ِ درون دارن، بعضی ها خرِ درون دارن ، بعضی ها بزِ درون دارن، تو هم سگ ِ درون داری و هم عقرب ِ درون ! چرا این طوری میکنی با این بنده خدا؟ و من نمیدونم چرا با این بنده خدا این طوری میکنم!

 

 

/ 48 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شادی

دقیقا ولی یه چیزی بگم من آرزومه یه روز این حرفا رو به شوهرم بگم و اون وحشی هار نشه اینکه تو راحت اینارو میگی و اون هیچ عکس العملی نشون نمیده خیلیییییییییییییی خوبه...

مژگان

آخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ . جانا سخن از زبان ما میگوئی. کاش مردها میفهمیدن گاهی نبودنشون چقدر بهتر از بودنشونه. ای خدااااااااااااااااا . واقعا پستت محشر بود. دستت درد نکنه. قربانت.

admin

فندق جان یعنی این مسائلی هیچ ربطی به اون قضیه افسردگی بعد از زایمان و اینا نداره؟

حورا

گل گفتي.... مدتهاست كه ميخوام اين حرف را به همسرم بزنم اما گفتنش فقط يك نتيجه داره و اون هم دلخوري و قهر اونه و گفتن اينكه دوستم نداري!

ارکیده

وااای من مواقعی که میدونم همسر عزیزم از سرکار دیر میاد خونه خیییییییلی خوشحال میشم.روزهایی که میخواد بره مسافرت که ذوق مرگ میشم اساسی!!!!!نهایت خلاف هم اینه که با دخترم بریم پاساژگردی.[زبان]

سلام

من و همسرم 10 سال و 2 ماه هست که با همیم. 7 سالش به دوستی و 3 سالش به همسری. هنوز تا پاشو از خونه میزاره بیرون دلم تنگ می شه براش. گاهی مجبورم شبا منزل مامان و بابا بمونم. انگار یه بغض دائم تو گلومه تا وقتی نیست. هر روز به شمارش دقیقه ها تا با هم بودن می گذره. یه 3 شبه من خودم تا 8-9 کار دارم ... نفس کم میارم از نبودنش. اون هم غر غر می کنه که این چه وضعیه. می دونه کار دارم البته. اینارو گفتم که بگم نسخه همگانی نیست این که دوری گاهی لازمه.

روزگار سبز من

این دور بودن ها اوایلش دلتنگی میاره. اما بعدش تبدیل به عادت میشه و این عادت به ندبدن هم و نبودن خیلی خیلی خطرناک تر از به هم چسبیده بودن و حس دلتنگی رو تجربه نکردنه. خیلی از زن ها که از دوری مردشون خوشحالن و تحمل 1 ساعت اضافه موندنشو تو خونه ندارن ، یه روزی چشم باز میکنن که خیلی دیر شده. ماشاا.. تو این مملکت گل و بلبل هم که کم زن هرزه که منتظرن خودشونو بچپونن تو زندگی مردها نریخته . من این حست رو درک میکنم ریحانه جان ، اما الف رو از خودت دور نکن با این حرفها.. حداقل کاش ادرس اینجا رو نداشت و اینها رو نمی خوند. با حرفهایی احساسی ِ لحظه ایت ، یه عمر اینده ات رو تحت تاثیر قرار نده. به خدا هیچکس فرشته اسمونی نیست ، مهم اینه که چطور با مشکلاتمون کنار بیایم ، هنر اینه. تو باید خدا رو شکر کنی که همسرت به جای اینکه با هزار کلک بهونه بتراشه و از خونه بره بیرون بره دنبال عیاشی ای که ممکنه اصلا و ابدا ارش بویی نبری ، میاد و میگه "زندگی ارزشش بیشتر از این حرفاست که ادم از عشقش دور باشه" این حرف جای شکرگزاری داره عزیزم. یه کمی بیشتر نیمه پر لیوان رو ببین ، به خدا زندگیت حیفه.. خودت حیفی ... بچه ات حیفه... ب

پرچونه

http://s3.picofile.com/file/7529867953/5_Boro_1_.mp3.html این برای شما و آقای الف ![گل]

پرنیان

با نظر دوستان درباره عادت شدن دوری موافقم.خیلی خطریه.حتی از زیاد بودن و ریادی شدن.برو کیش و به الف خان بگو یه هفته بعد بیاد.هم حالو هوات عوض میشه هم حس انتظارو داری هم وقتی میاد پیشت کلی خوش میگذرونین.