دلتنگی

من آدم عجیبی ام. جمع ِ کلی از صفت های متناقض. یکیش اینه که هم به شدت متعهدم و هم به همون شدت و شاید بیشتر گریزون از وابستگی. هیچ چیزی برای من اونقدر ارزش نداره که بخوام روحم رو خرجش کنم و خرج نگهداریش و بشه برام دغدغه .

فکر کنم قبلا هم نوشتم یکبار، بارها خواستم برم توی این سایت و عکس بذارم، دیدم باید عکس ِ هوا بذارم. بارها چرخیدم دورِ خونه و دیدم چه چیزی برام انقدر ارزشمنده که بخواد تنها دارایی ِ زندگیم بشه و دیدم هیچی. حتی عکس ها و حتی کارتهای شناسایی. به نظرم رها شدن از اونها خیلی دلچسبه . از هویتی که مادرزاد به تو رسیده و تو خلقش نکردی و عکس هایی که تو رو به ساعت ها و روزها و لحظه هایی که دیگه وجود ندارن قفل میکنن و مچسبونن.

کلا این عدم وابستگی من یک مدل مریضیه فکر کنم. توی چند تا تست شخصیت در حد صفر و یک در آمده بود و بهم هشدار میدادن که خانم جان! آدم یک کم هم دل ببنده به یک چیزی و یک کسی بد نیست ها!  و من فکر میکردم که خب آدم و یا شیء ای رو نشون بدین که ارزش دل بستن داشته باشه . حتی تا قبل از مریضی مامان ، نمیدونستم انقدر بودن اون و بابا برام مهمه و انقدر بهشون وابسته ام و دوستشون دارم.

چیزی به عنوان وابستگی به شوهر هم برام وجود نداشت. اگر تصمیم گرفتم باهاش ازدواج کنم چون حس میکردم میتونه به عنوان یک دوست ِ خوب کنارم باشه . یک همراه ِ خوب سختی ِ راه رو نصف و شیرینیش رو دوبرابر میکنه . قرار بود همراهم باشه ،حداقل تا هرجا که مسیرمون یکی بود. هیچ نیازی هم هیچ وقت بهش نداشتم. کاملا مستقل بودم. دوست هم نداشتم عاملی توی زندگیم باشه که بخواد منو وابسته ء یک سیستم خاص و یا یک فرد خاص بکنه .

اما نقطه مقابلش هم تعهد عجیب و غریبمه که اون هم باز آنرماله که اگر حس کنم کاری باید انجام بشه، تا پای مرگ میمونم پاش. و یا اگر نسبت به آدمی احساس تعهد کنم از همه چیز براش مایه میگذارم.

این چند روز داشتم به این فکر میکردم که چرا این طوری شدم ؟ که چرا این طوری شدیم؟ دیدم اون آدم مثل همیشه است ، مثل همیشه بی خیال، بی مسئولیت و رها. تنها فرقی که رابطه ء ما کرده ، اینه که بالاجبار یک وابستگی این وسط درست شده که نمیشه زنجیرش رو برید. که وقتی پای بجه وسط میاد، یعنی این بچه یک بابایی هم داره که احتمالا گردن کلفت هم هست! یعنی تا تهِ دنیا با اون آدم نسبت پیدا میکنی و نمیتونی دمش رو مثل موش بگیری و از زندگیت پرتش کنی بیرون . چون همیشه بچه ای هست که تو مادرشی و اون پدرش!  و چون همیشه مادره که میفهمه تعهد ِ مادر و فرزندی رو و باباهه فکر میکنه همین که شکمی رو سیر میکنه ، شق القمر کرده! باز هم تویی که باید بارها رو به دوش بکشی .

امروز یکی از همکارهای سابقم زنگ زد تا حال بی بی رو بپرسه و ببینه کی دنیا میاد. یک کم گپ زدیم و از حال و احوال شرکت پرسیدم و اثر تحریم ها و اینکه کی چکار میکنه و هنوز فلانی مدیره و فلانی معاون ... دلم تنگ شد. برای خودم، برای اون خودِ پر انرژی ای که دغدغه اش رشد بود  و تعالی و ده دقیقه تلف شده نداشت ، روزهاش مثل الان باطل و کشدار نبود. برای خودِ مستقلی که سرماه وقتی حقوق میگرفت و حسابش رو چک میکرد ، ذوق میکرد از تعداد صفرهاش و بی دغدغه خرید میکرد، هدیه میخرید و مهمونی میرفت و دوستاش رو مهمون میکرد.این زنی که هی دو دوتا چهار تا میکنه برای خرید که ، این یا اون ، من نیستم ...

انگار این روزها روی سینه ام سنگینی میکنه . دیگه حال جر و بحث هم ندارم، چون فهمیدم اون عوض نشده ، من عوض شدم. من در ازای تمام این سالهای تعهدم ، توقع دارم که این روزها بفهمه وظایفش رو و اون نمیتونه بفهمه و تنها چیزی که میفهمه اینه که من لوس و پر توقع شدم ! و به زعمِ اون ، توقعاتم هم بیجاست . توقع اینکه بیاد و منو ببره بیرون و خرید و کارهای عقب افتاده ، توقع اینکه درِ کمدِ وامونده ء اون اتاق بچه رو رنگ کنه . توقع اینکه سیم های لخت ِ بی صاحبِ توی هوا مونده رو چسب بزنه - دیوار کوب خریدن و زدن بخوره توی سرش-  و هزار و یک توقع الکیِ دیگه .

بی قرارم. بی قرار که سبک بشم و بارم رو زمین بگذارم، این پایان نامهء لعنتی و نفرین شده و منحوس رو تحویل بدم و مدرکِ بی خاصیتم رو بگیرم و برم سر کار. دلم برای صبح به صبح متکا جویدن و حسرت ِ پنج دقیقه اضافه تر خوابیدن تنگ شده . دلم برای کیک و شیر پشت فرمون و ریمل زدن و خط لب کشیدن های پشت چراغ قرمز تنگ شده . برای غرغر سرِ آبدارچی که چرا این لیوان ها کثیفه و برای جلسه های کشدار و طولانی و حرفهای بی سر وته . دلم تنگ شده ...

*اگر دلم کار میخواد، علاوه بر احساس مفید بودن و آدم بودن و فرار از این رخوت، بحث مالیش هم هست . قبل تر ها فکر میکردم اگر روزی بچه دار شدم تا مدت ها فقط میمونم کنارش و براش تمام وقت مادری میکنم. اما الان به خاطر اون بچه است که دلم میخواد بتونم مستقل باشم. توان ِ باباش از روزمره بیشتر نیست . یادمه وقتی میخواستیم ازدواج کنیم بهش گفتم من الان کیس هایی دارم که همه چی دارن، اما اختلاف سنی هم هست ، من فکر میکنم اگر شما به اون سن برسی میتونی به همه چی برسی و فقط از بودن با هم و کنار هم لذت بردیم. ! ظاهرا برآوردِ استراتژیکم غلط بوده و بدترین اشتباهِ تاکتیکی عمرم رو کردم! یعنی عمرا که بتونم فالگیر بشم.

 

 

/ 49 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک حقوقدان

می‌فهمت...می‌دونی چرا؟ چون منم بی‌قرارم... حسرت اینو دارم که یکی کنارم باشه تا باهاش دعوا کنم. بگم چرا خرید نکرده چرا منو نمیبره بیرون چرا درو رنگ نمیکنه. چرا همه‌اش یه گوشه افتاده و مفت میخوره ... چرا یکمی به من و این شکم سنگین رحم نمیکنه... یکمی که زیاد غذا میخورم دستمو میذارم روی شکمم بچه نداشته‌مو حس میکنم. میگم مامان مراقبته نگران نباش. ازت حفاظت میکنه تا به دنیا بیای... هر چند که زندگی با این بچه و این مرد سخت باشه. اعصاب خرد کنه. اما هست زندگی هست. من برای کسی هستم برای کسی نفس میکنم کار میکنم نه اینکه اگه روزی از خواب بیدار شدم و خواستم کاری کنم جز خودم کسی نباشه که از اون کار لذت و نفع ببره من نمی‌دونم چرا شماها که ازدواج کردید انقدر ناشکرید

یه دوست

سلام عزیزممم خیلی درگیرم اما وبلاگت عشقی که باید بهش هر روز برسمممممممممم عزیزم الان هورمونات قاطین /فردا هم میای ضد حرفای الان رو میگی /یعنی نه شما همه باردار ها همینن تازه اینکه چیزی نیست منم که باردار نیستم قاط میزنم اصلا ما زنها موجودات عجیب دوست داشتنی هستیم می بومست

الف بانو

آی گفتی ...."پایان نامهء لعنتی و نفرین شده و منحوس رو تحویل بدم و مدرکِ بی خاصیتم رو بگیرم" سه ساله من اسیر همینم..... ولی من کارمندم و فکر می کردم همه مشکلاتم از کاره ... به کار فکر نکن مخصوصا حالا با بچه.... اونوقت دیگه باید از جوووون مایه بذاری

لی لی

خوشحال شدم از آشناییت خیلی دغدغه هات شبیه بود برام . بی بی رو ببوس

مرجان مثبت

سلام فندق جون .خوبی ؟[گل]

یاسمن

میشه یه سوال بپرسم؟ چرا کارتو ول کردی و دیگه نرفتی؟

naz

kheili doost dashtam ghalame khobi dashte boodam barei neveshtan... amma kheili khobe ke to hamey harfhaye adamo mizani.. onghadr adamizad chize ajabie ke ..

پریا

ریحانه جان خوبی؟!!! نکنه بچه دنیا اومده که نیستی؟!!

mehman

سلام. کامنت من کووووووو؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!![ناراحت]

بی نشان!

یه روز میایی میگی صبح آب میوه میده دستم نمیدونم همس بوس و این حرفها!! یه روز هم میایی شوهرت رو لجن مال میکنی میره!!! آخرش کدوم؟[نیشخند]