مادرانه

امروز یکی از دوستهای قدیمی، یعنی در واقع یکی از همکارای اولین محل کارم بعد از ازدواج ، که هفته پیش نتونسته بود بیاد آمد دیدنم. کلی حرف زدیم ، بعد خودش کسیه که کانادا درس خونده و برگشته ایران ، همیشه بهش میگفتم چرا برگشتی؟ اونم دلایل خودش رو داشت که البته بیراه هم نبود. اما امروز به شدت ناامیدو خسته بود ، از کار و زندگی در اینجا، از شرایط تحریم ها و بالا و پایین رفتن قیمت دلار که برای اون به عنوان مدیر بازرگانی شرکت کُشنده و فرساینده است . بعد پرسید چطور حاضر شدم توی این مملکت بچه دار بشم ؟ منم از دغدغه هام گفتم وتازه فهمیدم این همه مدت چقدر نگرانی توی دلم داشتم و حتی خودم به روی خودم نمی آوردم.

هنوز هم برام سخته به دنیا آوردن یک آدم توی شرایط فعلی این مملکت . خبرهای تهدید رو که میخوندم نگران میشدم. نگران حرفی که همیشه میشنیدم  که " بخت مادر و بچه یک جا بهم گره خورده" یعنی بالاخره یک اتفاق بد مشترک توی زندگی هر دوشون می افته. من هنوز اتفاق بد ِ مشترک زندگی خودم و مامانم رو پیدا نکردم، اما اگر جنگ میشد یا جنگ بشه ، اتفاق مشترک زندگی من و بچه ام پیدا میشه که دو ماه قبل از به دنیا آمدنم اولین خمپاره های جنگی شلیک شد که تا هشت سالگی ِ من طول کشید. هنوز تمام اون روزها واضح و دقیق جلوی چشممه. دلم نمیخواد بچه ام هم اولین واژه هاش توی جنگ باشه و لالایی خوابش ، مارش ِ نظامی و آژیر قرمز.

دلم نمیخواست اینجا به دنیا بیاد. دلم میخواست هدیه ء من به عنوان مادر به اون ، یک پاسپورت معتبر باشه و نشنالیتی ای که از داشتنش خجالت نکشه و به جرم گناه نکرده ، همه جا به چشم تروریست نگاه نشه . متاسفانه اروپا برام مقدور و راحته که کشورهایی که من میتونم برم ، پاسپورت بر مبنای اقامت میدن و مدت اقامت و نه صرفِ تولد. آمریکا و کانادا و استرالیا که تولد محوره ، دوره و اگر خودم برم تنها میمونم و حال ِ من مساعد سفر دور نیست، تازه به فرض اینکه اصلا مساله مالیش رو در نظر نگیرم ، این دور و برها میمونه دوبی که اگر بخوام اونجا زایمان کنم باید از خردادبرم ، یعنی خرداد و تیر و مرداد و حالا چند روزی هم از شهریور، یعنی با پای خودم برم جهنم . سه ماه جهنم ِ دوبی ! اونم من ِ حساس به هوا که تابستون ها کیش رو هم تا مجبور نباشم نمیرم.

دلم خوش بود به مدرسه انگلیسی ها که اگر تا اون موقع هنوز اسیر این مملکت بودیم و جای دیگه ای واسه خودمون پیدا نکرده بودیم ، اقلا یک جای خوب درس بخونه ، که اونم بعد از اون حمله ء کذایی بسته شدو نمیدونم وضعیتش چی شد و چی میشه .

حق دارم نگران باشم وقتی توی این پنج ساله ، سطح درآمدما حدود نه برابر بیشتر از اول ازدواجمونه ، ولی رفاهمون دو برابر هم نشده ، چون ما میدویم و قیمت ها میدون و اون ها گویا بهتر میدون.

امروز لایه های نگرانیم رو باز کردم و دیدم سطحش و عمقش وسیعتر و بیشتر از اون چیزیه که نشون میده و حتی خودم میدونستم.

امسال برنامه "امریکاز گات تلنت " بود فکر کنم ، که برنده یک دختر ده - یازده ساله بود که اپرا میخوند. یادمه موقع دیدن اون برنامه گریه میکردم. شوشو دعوا میکرد، گفتم تو نمیفهمی چقدر درده که توی مملکتی زندگی کنی که هیچ وقت یادنگرفتی و حتی اگر یاد گرفتی اجازه نداشتی و نشده که بری دنبال رویاهات . که این دختر یازده ساله از شیش سالگی میخواسته خواننده اپرا بشه ولی ما شیش سالگیمون حتی نمیدونستیم بجز دکتر و مهندس و خلبان و معلم شغل های دیگه ای هم توی دنیا هست .

خیلی نگرانم ، نگران آینده بچه ای که من دارم به این دنیا میکشونمش و میترسم از روزی که ازم بپرسه چرا ؟و من جواب نداشته باشم.

 

/ 28 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

[ناراحت]

سارا

واقعا نمی دونم چی باید گفت...

نگار

عزیزم در کل حق با توئه این چراه بد جور زبون آدمو قفل می کنه گاهی وقتا که خواسته پسرمو واسه خاطر مشغله هام عقب میندازم برمی گرده میگه تو که واسم وقت نمی ذاری واسه چی منو از خدا خواستی؟ فک کن هنوز 6 سالشه هنوز نرفته توو جامعه هنوز درد این عقب موندگی ها رو لمس نکرده ... ولی یه ترانه محلی یادمه که می خوند:گفتمش برات خونه می سازم از خشت وگل گفت اگه دوسم داری جام بده توو خونه دل(البته تااونجا که میشه ضمه دار بخونین[پلک]

سارا

من که صدای کلاغ وطنم رو با هیج جای دنیا عوض نمیکنم حتی اگه ته دیکتاتوری باشه.

یویو

این جا و اونجا نداره .

طناز

خب عزیزم راستشو بگو...بگو می ترسیدم وقتی میری کلاس اول 40 ساله باشم

نیره

فندق جان از هر طرفی به قضیه بچه دار شدن نگاه کنی یه بعد از خودخواهی پدر و مادر رو توش می بینی. البته این دید منه. امیدوارم ناراحت نشی.

پیاز

شما کسی رو به دنیا نمی کشونید. شما فقط واسطه به دنیا اومند یک کودکید

زهرا

همه چیز بستگی به نوع نگاه و همتت داره. اونقدر آدمای بزرگ از دل کوچه پس کوچه های خاکی این شهر بیرون اومدن که مطمئن باشیم که موفقیت این نیست که یه نفر همه امکانات رو یکجا داشته باشه. سعی کن پسرت رو جوری تربیت کنی که همیشه بهترین استفاده رو از امکانات موجودش بکنه و این که اصلیت خودش رو انکار نکنه!