دغدغه های مادرانه

این روزها علاوه بر تمام مشکلات عجیب و غریبم ، یک دغدغه ء دیگه هم دارم - شاید هم خودم جنون دارم که هی واسه خودم درگیری ذهنی درست میکنم !- و اون هم اینه که برای پرورش پسرک چکارها باید بکنم و چکارها نباید بکنم و این نبایدها برام پررنگ تره .

یک واژه ء غلط توو فرهنگ پدر و مادرها " تربیت " بچه است و من نمیفهمم مگه بچه بی تربیته که باید تربیت بشه ؟ خداوکیلی آدم یک نگاه منصفانه بندازه تعداد پنجاه ساله های بی تربیت و نفهم از پنج ساله های نفهم و بی تربیت بیشتره و این یعنی ما نعل رو وارونه میخ میزنیم!

بر خلاف تمام اون چیزی که سالها به خورد ما دادن که " بچه ها لوح سفیدن " ، بچه ها لوح سفید نیستن و دفتر پاک نویس ِ چرک نوشته های زندگی پدرها و مادرها هم نیستن . بچه ها یک انسان کاملن در ابعادی کوچک تر و سالم تر، بچه ها هوش و استعداد و توانایی ها و وخصلت های خاص خودشون رو دارن و فقط محیط مناسبی میخوان برای شکوفا شدن. متاسفانه اشتباه اکثر پدرو مادرها اینه که میخوان بچه اون چیزی بشه که اونها میخوان ، نه چیزی باید بشه و توی ذاتش هست و این میشه منشا تمام درگیری های ذهنی و روانی آدم ها و منشا تمام مشکلات بشری. فاصله ء بین اون چیزی که توی ذات آدم هاست با چیزی که نتیجهء تمایلات مازوخیستی ِ والدین و آموزش ها و فشارهای غلط مدرسه و جامعه است . این گَپ با فحشا و فساد و مواد مخدر و هزار چیز دیگه پر میشه .

بهترین حالتش میشه آدم هایی که با فشار خانواده توی مسیری افتادن که ظاهرا موفقیت داشته براشون ، اما خوشحال نیستن . آدم هایی که ویترین عقده های والدین میشن که توی تمام مهمونی ها بشه به هنرشون ، ورزششون، درسشون ، رشته دانشگاهیشون ، کارشون ، افتخار کرد و پز داد ، اما از درون پژمرده ان.

شاید یکبار حوصله کنم و خلاصه این مباحث توسعه ء فردی با نگاهی به پرورش کودک رو بنویسم. بی نهایت حرفهای جالبی داره . کتابهای یونگ و پیاژه و دیپاک چوپرا منابع خوبی ان برای استارت .

برام جالبه که از همین الان میتونم استقلالش و تفاوتش رو حس کنم ، مثلا حساسیت بیش از اندازه اش به صدا در این حد که وقتی کسی عطسه میکنه تا چند دقیقه تکون های شدید میخوره و از اون غریب تر ، ری اکشن هاش به صدای باباش که وقتی خونمونم و شوشو میاد و سلام میکنه تکون  میخوره و نوع تکون هاش متفاوت از وقتیه که غذا میخورم یا وقتی صدای بلند دیگه ای میاد. وقتی شوشو حرف میزنه کاملا وول میزنه و حس میکنم که این صدا رو بیشتر از بقیه میشناسه . اینکه چایی دوست نداره، با گوجه سبز حال نمیکنه ، ولی آب ماهیچه و آب پرتقال کاملا بهش حال میده و لذت میبره .

کوچولوی من ، تو آزادی که راهت رو انتخاب کنی، که چیزی باشی که باید باشی و بهت لذت میده . مطمئن باش که هرگز در حصار تفکرات و تمایلات من و ما اسیر نمیشی ، و مطمئن تر باش که هر راهی رو انتخاب کنی، عشق ِ بی حد و بی شرط من و دعای من همیشه باهاته.

/ 38 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماهی

پس کی به دنیا میاد.اسمش رو چی میخوای بذاری؟هیجان دارم

ماجراهای مریمی

فرمایشات شما متین! کلمه‌ی تربیت رو (که شامل آموزش و پرورش میشه) در مقابل طبیعت و ذات و ژنتیک به کار می‌برن. ولی من کلاْ کلمه‌ی بی‌تربیت رو درک نمی‌کنم. به نظرم معنی نداره. هرچند بار منفی داره. چون به هر حال هر آدمی یه تربیتی داره. ولی عادت کردیم از تربیت هرکی خوشمون نمیاد بهش میگیم بی‌تربیت!

خدی جوووووووووووون

فندق جان من یه مادر میشناسم تو این دنیای مجازی ک بر اساس نوشته هاش خیلی با بچهش درست و اصولی رفتار میکنه ادرسشو میذارم شاید چند تا پستشو خوندی و خوشش اومد الان مخصوصا تو این بحث تجربه حرف اولو نزنه اولویت دوم محسوب میشه حداقل! http://delband87.persianblog.ir/

ریحانه(نویسنده تنبل)

تربیت بچه از موقع انتخاب همسر شروع میشه نه از موقع 4-5 سالگی...این اشتباهیه کهخیلی ها انجام میدهند. فکر میکنند بچه وقتی دوران طفولیت رو تموم کرد تازه باید تربیتش شروع بشه

آذر

مطالبتو در مورد نی نی و تربیت اش یه جا کپی می کنم خواستم مامان شم همه رو یه دور بزنم[لبخند] فندق جان خودت رمز وبلاگ فیلیتو برام بفرست دارم میمیرم از فضولی اون شعره که بچه بودی تو خیابون شنیدی[شرمنده]

ماناا

تربیت در مقابل بی تربیتی نیست معنای تربیت تو فارسی پرورش هست و در اول سوره حمد داریم : الحمدلله رب العالمین کلمه رب (که تربیت ازون مشتق میشه ) به معنی رفیق ،متکفل و مربی است پس خوش به حال مادرا که نماینده خدا روی زمینند تا از بچه سرپرستی کنند و با رفاقت و مهربونی مسیر رشد و پرورش را براش آسون کنند ، یعنی همون چیزایی که شما گفتید تو ذات بچه ها هست رو باید براش محیط و شرایط رو طوری طراحی کرد که بتونه بروز بده و به جا بیاره امیدوارم موفق باشید راستی سوره حجرات (خوندنش ) سوره ایه که محافظ مادران بارداره و حمل و زایمان رو براشون آسون میکنه : امتحان کن[گل]

لیلی سا

[لبخند]آخی الهی....کلی خوندنی بود اون قسمت که صدای همسرتون رو بیشتر از بقیه می شناسه و نوع تکوناش فرق داره...خوشمان آمد

بهار

مرسی مطالبت این پستت خیلی مفید بود.[گل]