نیت های سرگردان!

خدا میگه " الاعمال ، بِالنیات " یعنی عمل به نیت هست . حالا من نمیدونم یعنی چی ؟ یعنی نیت بکنی ولی عمل نکنی واست ثواب مینویسن یا اگر نیت کنی و عمل نکنی چوب میکنن توو آستینت!

من بدوووووووووون ِ استثناء همیشه مشمول دومی شدم. تا همین الان که دارم مینویسم ، نشده من نیت کنم کاری رو برای کسی انجام بدم - بدون اینکه طرف بخواد و یا بدونه حتی- و حالا به هر دلیلی نشه ، بعد از دماغم در نیاد و به گُل خوردن و گُه خوردن نیفتم!

از چیزهای کوچیکی مثل غذا درست کردن و بردن بگیرین تا الی ماشالله. تا حالا خیلی پیش امده که غذایی درست کردم ، بعد با خودم فکر کردم خوبه از این غذا برای فلانی هم ببرم ، دوست داره . اما به هردلیلی نشده ، مثلا راه دور بوده، زنگ زدم طرف خونه نبوده، یا حتی کمی خاک برسری تر، چون غذا خوشمزه بوده دلم خواسته یک بار دیگه بخورم. اما نشون به این نشون که در هیچ کدوم از موارد بالا اون غذا واسه من غذا نشده و انقدر مونده تا خراب شده . یکبار یادمه دوستم خونمون بود، کنار غذا یک ظرف کوچیک دلمه برگ مو هم درست کرده بودم، خیلی خوشمزه شده بود. کلی تعریف کرد و گفت شوهرش خیلی دلمه برگ مو دوست داره و این بلد نیست خوشمزه درست کنه. گفتم همین ها رو میذارم ببر. بعد از نهار تمام دلمه ها رو چیدم توی ظرف که ببره ، حدود بیست و چند تا بود. بعد گفتم بذار سه تا دونه واسه شوشو بردارم که بخوره و ببینه چه کار کردم و چه هنرمندی ام. سه تا دونه اش رو برداشتم و گذاشتم توی یک ظرف خیلی کوچولو، بقیه رو دادم برد. یک هفته این دلمه ها توی یخچال موند، پنج بار گرم کردم و هر بار به دلیلی خورده نشد و آخرش ریختم دور. اونجا ایمان آوردم که وقتی نیت کردم بایدانجامش بدم. اما باز درس عبرت نشد برام.

موقع عروسیم یکی از چیزهایی که خیلی به چشم همه آمده بود گلدون بامبوی من بود. مخصوصا فامیل شوهرجان که محض رضای خدا یک نفرشون هم ندیده بود. من بلند ترین گلدونی که میشد پیدا کرد رو گرفته بودم با بامبوهای خیلی خوشگل و سرحال از خوشه ! که اون موقع شاخه ای هجده تومن پول داده بودم واسش. فوق العاده هم این ها رو دوست داشتم و چون بهش رسیدگی میکردم رشد خوبی هم داشت. سه سال پیش که خونمون دزد آمد ، آقایی که از آگاهی آمده بود، وقتی کارش تموم شد، یک دوری توی خونه زد و چشمش افتاد به بامبوهام و با تعجب گفت خانم اینها رو چکار کردین انقدر خوب رشد کردن و قشنگ شدن؟ گفتم که اولا تکون ندادمش. ابش رو همیشه یک اندازه نگه میدارم. قطره اش رو مرتب میریزم و کلی هم عاشقشونم و بهشون انرژی مثبت میدم و انرژی مثبت میگیرم ازشون. با حسرت گفت من هم خیلی بامبو دوست دارم ، اما نمیدونم چرا هرچی میگیرم خشک میشه دوماه نشده، یک همچین بامبویی که رویاست واسه من . کامله مردِ چهل و خرده ای ساله بود. یک لحظه از ذهنم گذشت که یک شاخه اش رو بهش هدیه بدم، مخصوصا که خیلی راهنماییمون کرد برای پیگیری روند قانونی کار . اما دلم نیامد و گفتم این بامبو دومتر و خرده ای لنگه نداره که بخوام بهش بدم. باز گفتم خسیس نباش ، و هی با خودم کلنجار رفتم ، اما این شیطون ِ وامونده گولم زد و به جاش دو تا قطره ء دربست بامبو که داشتم بهش دادم و تازه بنده خدا کلی خوشحال شد و تشکر کرد. این اتفاق توی مهرماه افتاد و به سلامتی و دل خوش بامبوهای نازنین من که تا سقف رسیده بودن و با نخ و پونز اون بالاهاش رو به دیوار نگه داشته بودم، در کمال ناباوری پوسیدن و خشک شدن. همه گفتن چشم خوردن، اما من میدونستم چوب ِ خساست من رو خوردن. از اون موقع هم هرچی بامبو گرفتم بیشتر از شیش ماه نمونده. پنج تا شب عید امسال گرفتم که امروز دیدم ساقه اش آفت زده و داره میپوسه از توو!

خب همه رو گفتم که چی بشه ؟ من هیچ وقت خونه مادرشوهره دستشویی نرفتم. یعنی یکبار دفعه اولی که شوشو منو اورد تا خونه رو نشون بده ، رفتم که راستش انقدر کثیف و نکبت بود که ترجیح دادم بِکِشم بالا ، تف کنم ، اما اون توو کاری نکنم و بدون انجام هرگونه فعالیتی در آمدم و دیگه پام رو اون توو نگذاشتم تا پارسال که به خاطر بنایی و از سرِ اجبار مجبور شدم برم. البته همون دفعه اول یک تیرک و جرم گیر و رخشا و برس دادم دست شوشو و بهش گفتم که لطفا بره و توالت خونه باباش رو بشوره . بعد دیدم که علاوه بر کثیفی ، توی این چند سال که من نرفتم، خرابی هم اضافه شده و کف کاسه توالت سه تا شکستگی داره و لبه اش هم شکسته و جرم گرفته و کف دستشویی هم خرابه  . خلاصه که به توالت های توو راهی گفته بود روتون سفید! همون دفعه اول که رفتم ، گفتم مدتی که من بنایی دارم ، این ها خسته میشن و مامانش هی میخواد برامون غذا درست کنه و رسیدگی کنه ، آخرش به عنوان تشکر یک سنگ توالت نو هم برای این ها میخرم و کف توالت رو هم سرامیک نو میکنم و میدم نصابه نصب کنه.

دوستایی که پارسال میخوندن اینجا رو ، در جریانن که چقدررررررررررر مامانش اینها زحمت کشیدن و غذا دادن و چقدر مایه گذاشتن از خودشون واقعا! نتیجه هم این شد که آخرش دلم میخواست یک تف توی صورتشون کنم و دیگه ریختشون رو نبینم و واقعا تصمیم داشتم از الف جدا شم. ولی گویا خدا جان در جریان اعمال مامان ایشون قرار نمیگیرن و این فرشته ها درست اطلاع رسانی نمیکنن! چون باز من دارم تاوان یک تصمیم ِ عملی نشده رو پس میدم! گفتم که سقف توالت آب میامدو دیدیم که از کف ِ کاسه توالت اونهاست!سبزسبز اون شب کلی جیغ جیغ کردم و شوشو رفت و گفت که از توالت استفاده نکنن. هی هم پیگیری کردم که کسی دوباره نره ، چون اینها واقعا آب و شاش براشون فرق نداره ! بعد هی میگم چی شد؟ میگن شماره نصاب نداشتیم. شما نصاب دادم ، هی امروز و فردا کردن .

امروز مامان و بابا و دایی من آمدن از صبح اینجا، مامان کارگرش رو هم آورده بود که به خرده کاری های خونه برسن و یک سری تعمیرات ِ جزیی که شوهرِ چلمنگ ِ من عرضه انجامش رو نداره ، وقتی رفتن ،به شوشو میگم خیلیییییییی خسته شدن و حتی نذاشتن ناهار درست کنم و فقط چند تا تیکه مرغ گذاشتم توی اُوِن و یک کم سبزیجات . همین. میگه خب ذوق دارن ، دوست دارن خودشون دیگه . دارن نوه دار میشن .

گفتم فقط اینها دارن نوه دار میشن که از اون سر شهر بیان ؟ گفت خب بگو من بگم چکار کنن . تو حرفی زدی گوش نکنن؟ گفتم واسه من پیشکش. بگو توالت خونشون رو درست کنن! گفت درست شده. تعجب کردم. گفتم کی درست شده که من نفهمیدم؟ مگه نباید یک سر و صدایی ، دو تا جابجایی ای چیزی بشه . چطور ممکنه ؟ گفت زنگ زدن نصابه ، گفته من تا دوماه دیگه یزدم. یک کم سیمان دور درزهای کاسه بگیرین درست میشه!!!!!!تعجبعصبانیگفتم اون کَفِش شکسته ... میگه نه درست شده !

الان میخوام خودم و خودش و ننه اش و باباش رو با هم بکشم که همه راحت شیم. یعنی انقدر بی موالات و بی مسئولیت و کثیییییییییییف و کثافت !! نیم ساعته که بحثمون شده  ، هنوز تهوع دارم از تصور کثافت کاری و نکبت و نجاستی که توی این خونه است . من از اون سرویس اصلا استفاده نمیکنم  ، ولی حتی تصورش هم حالم رو بد میکنه . بعد استرس بگیرم و یک بلایی سر این بچه بیاد، میگن جوش مامانش رو زد، نمیگن گند و کثافت ما این طوری کرد!

خدایا! به حق این روزهای عزیز خلاصم کن. واقعا دارم کم میارم! در ضمن موقع نیت کردن و فکرکردن دقت کنین. نیت ِ کار ِ خوب برای من تا حالا فقط شر داشته و بدبختی!

×التماس دعا نوشت : روزهای ماه شعبان همشون عزیزن و این روزهای نزدیک به میلادِ موعود عزیزتر و دعاها مستجاب تر. خیلی دعا کنین برای همه ، اگر هم حوصله کردین و تا اینجای این  متن ِ  طولانی رو خوندین ، لطفا دعا کنین موقعیتش جور شه و برم از اینجا. بگین خدایا کمکش کن . ممنونم.

** الف نوشت : نمیدونم اینجا رو میخونی یا هنوز معتقدی وقت نداری برای خوندن چرت و پرتهای من ، و نمیدونم یادته شیش سال پیش این روزها رو که نردِ عشق میباختی و لافِ عاشقی میزدی و رجز میخوندی تا دلم رو بردی. قول دادی که خوشبختم کنی، ولی باختی آقا پسر! بد هم باختی!

 

 

/ 64 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساره

چه پست تلخی امیدوارم هر چه زودتر خونتون رو عوض کنین وازشون دور شین اقای الف هم کمی درکش بالابره در این موارد خوب زشته دیگه وقتی تو نمیتونی تحمل کنی باید به فکر چاره باشه

سلام

برید خونه خودتونو بگیرین. منزل پدری من یک طبقه مجزا داره. 100 دفعه اصرار کردند به ما که بریم اونجا. یا شراکتاً یه خونه نزدیک اونا بخریم ( که یعنی نصف پول رو پدر من بدن). نه من و نه شوهرم تحت هیچ شرایطی اینو قبول نمی کنیم. با هر در آمدی که داریم ، با هر کیفیتی که می تونیم زندگی می کنیم. چون استقلالمون از همه چیز با ارزشتره. چه از محله بهتر، چه از اتاقهای بیشتر و چه از سنگ و هاردوود با کیفیت تر. این جوری به کسی ربط نداره من مهمون که دارم کیترینگ زنگ می زنم یا خودم غذا می پزم. پرده هامو عوض می کنم یا نه. یا ملحفه های تخت خواب زناشوییم چه رنگ و جنسیه. فرقی هم نداره با مادر شوهرم هم خونه باشم یا با مادر خودم. استقلالمه که مهمه. مادرشوهر تو به نظرم خیلی لیاقت معاشرت هم نداره. چه برسه به همسایگی. من باشم میرم هتل 5 ستاره می مونم تا خونه مستقل تهیه کنه شوهرم. دعا می کنم برات خیلی....

نیلوفر

راستش یه مدت زمان زیادیه می خونمت ولی هیچ وقت کامنت نذاشتم چون زیاد اهلش نیستم ببین حرفایی که بهت می زنم شاید واقعا ناراحتت کنه ولی جدا دلم خواست بهت بگم اینجا ادم متاهل زیاد میادولی واقعا یا من ندیدم چون حجم کامنت ها بالاست یا کسی بهتون نگفته البته می دونم خودتون بهتر می دونید ولی چون به نظرم خیلی این روزا خسته ای و چون حامله ای و زن حامله به خاطر تغییرات هورمونی کاملا اخلاقش عوض می شه خواستم یاد اوری کنم ببینید به نظره من بیشتر مشکل تو با همسرت سره همین وبلاگه درسته تو حق داری اینجا رو داشته باشی و هرچی دوست داری بگی و قبول که خونوادهی همسرت واقعا بدن ولی اینکه اینقدر راحت از بد بودنشون می گی بهشون توهین می شه و خوداگاه یا ناخوداگاه تاثیر بدی روی روحیه ی همسرت می ذاره مطمئنا همسرت اینجا رو می خونه و هربار که این نظرات دوستان رو نسبت به خودش و خونوادش می خونه ویا اینکه تو این روزا راحت از بی علاقه بودن بهش حرف می زنی راحت بهش می گی دوستش نداری همه مخربه رابطه ی شماست و هم خودت رو ناراحت و افسرده می کنه هم همسرت رو وباعث می شه نسبت به هم روز به روز سردتر بشین هر رابطه ای یه زمانی احتیاج به

نیلوفر

چون زیاد بود باقیش رو اینجا نوشتم مراقبت بیشتری داره والبته سردی تو هر رابطه ای است و اکثر زوج ها به این مرحله می رسن ولی مهم اینه که به هم و به خصوص خودشون کمک کنن دونبال درمان باش به جای دورانداختن به نظرم هردوتون تو این رابطه مقصر هستین و شوهرت هم واقعا ادم بدی نیست در صورت واقعا شرمنده ام که وقتت رو گرفتم

هانیه

مردها کلن کم توجه هستن ولی فکر می کنم وقتی پای بچه میاد وسط این بی توجهی انگار بیشتر میشه ..

نیلوفر

یه سوال کامنت های من به دستت رسید یا نه؟

soofie

salam rihan khanoom, moddathast ke khanandeye khamooshat hastam, gahi az khandane neveshtehayat lezzat mibaram, vali az adami ba sathe tahsilate shoma in tarze neveshtan ra baid midanam.baryam ajib hast ke adami ke daneshgah rafte va khodesho az ye khanevadeye baklas va ba farhang va az mamani anchenan ba farhang midune inghad pasto pain harf bezane.mazerat,omidvaram az neveshtam narahat nashin vali taajob kardm az in sthe pain neveshtan va feker kardam eshtebah oomadam ye web digaro mikhoonam.

Baran

خیلی وقته می خونمت. راستشو بخای هر وقت از خانواده شوهرت نوشتی یا د مادر شوهر خودم افتادم. بی توجهی ها. کم محلی ها. تیکه پروندن های گهکاهی ... امروز که کثافت کاری هاشون رو خوندم دیگه خنده ام گرفت نکنه با هم هووییم؟؟؟ اما فرق من با تو اینه که مطلقاااا خودمو ناراحت نمی کنم. به من چه که توالت خونشون کثیفه؟ هیچوقت به روی شوهرم نیاوردم چون تحقیر میشه.... فندوق جان بذار دوستانه بهت بگم... تو از من بزرگتری اما خیلی راحت به شان شوهرت توهین می کنی.

شمع خاموش

امروز به حرفت رسیدم با یه عالمه فلفل دلمه ای و لیمو ترش گندیده راستش ما اینارو از آهار خریدیم تو راه برگشت خواستیم به کسی سر بزنیم گفتم اینارو نبریم بالا اگرم بردیم که از اونا بهشون بدیم ولی خسیسیم اومد نبردیم نبردن همانا فراموش کردن و موندن اونا تو ماشین و گندیدنشون همانا

بانو سرن

خدایا کمک کن فندق دلش بخواد برای من یه کاری بکنه و بعد از ترس نیتش اون کار رو بکنه[رویا][شیطان] خدایا کمک کن فندق بره یه جای خوبتر از اینجا[بغل]