زخم های ندیدنی

بعضی چیزها هست که مثل موریانه ذره ذره و از توو وجود آدم رو میخوره و آدم نمیفهمه! همون جمله ء معروف صادق هدایت " در زندگی زخم هایی مثل خوره ... " . حالا بعضی هاش رو آدم میفهمه ، بعضی هاش رو خودش هم نمیفهمه تا زمانی که یک جایی سر باز کنه ! من این سه- چهار ساله ، یعنی از زمانی که وزنم از 63 شروع کرد بالا رفتن و لعنتی با هیچ رژیم و ورزشی پایین نمی آمد، خیلی درگیر وزن و هیکل و ظاهرم شدم. عذاب میکشیدم. توی این مدت اقلا 100 تا مهمونی رو میتونم بگم که مستقیما به خاطر وزن و ظاهرم نرفتم ، حتی چند تا از مهمونی های مامان رو . لباس خریدن جزو دردناک ترین و عذاب آورترین کارهام بود. چون اونی که میخواستم سایزم نبود و اونی که سایز بود رو نمیخواستم.

چند تا عروسی و مهمونی دعوت شدیم و من هم لباس شب جدید نداشتم،دیشب گفتم برم یک کم خرید مجلسی که روحم شاد بشه! توی یک مغازه از یک مدل خوشم آمد و رنگش رو انتخاب کردم، چند تا از اون مدل سرِ رگال بود. به فروشنده گفتم که از این صورتی ِ یک دونه لطف کنین پرو کنم. یک نگاه به من کرد و یک نگاه به لباس و گفت : واسه خودتون میخوان؟ سرم رو تکون دادم که یعنی بله ! ابرویی بالا انداخت وگفت فکر نکنم به شما بخوره ها! سایز شما نیست .و در همون حال داشت دونه دونه سایزها رو چک میکرد و ادامه داد : فقط 42 و 44 داریم... یک لحظه یخ کردم و احساس کردم دارم می افتم. یک نگاه به الف کردم که نمیدونم چه شکلی بودم که هول کرد، گفت چی شده ؟ و من نمیتونستم حرف بزنم و داشتم فکر میکردم چی داره میگه این آقاهه! یعنی باز هم تنم نمیشه ... باز ... باز... که ته ِ جمله اش این شد: این ها قواره بزرگه خانم . به درد شما نمیخوره .  و من نفس راحتی کشیدم ، اما بغضه  موند توی گلوم.

از مغازه که آمدیم بیرون خیلی خیلی حالم بد بود. یاد بدترین خرید عمرم افتادم. که با دوستم رفته بودیم توی مغازه کت و دامن بخرم، آقاهه گفت خانم این ها فقط تا سایز 50 داره به درد شما نمیخوره ! گفتم من 44 ام  ، خندید و گفت شوخی میکنین! 52-54 به شما میخوره . واسه کم کردن روش پرو کردم و 46 تنم شد اما نخریدم ! ولی اون شب تا صبح گریه کردم و واقعا راضی به مرگم بودم. دیشب یک لحظه دوباره اون جمله و اون خنده ء احمقانه ء مردک و حال افتضاحم یادم افتاد .

اظهار نظر کردن و تئوری صادر کردن کاری نداره ، ولی شاید ندونیم که این اظهار نظرهای شاید بی غرض و حتی از سرِ دوستی با روان ِ یک آدم چه کار میتونه بکنه . کاش یاد بگیریم کمتر حرف بزنیم بعضی وقت ها. بخدا کسی فکر نمیکنه لالیم اگر وقتی دیدیمش سریعا یادآوری نکنیم که چاقتر شدی! فکر نمیکنه کوریم اگه نگیم دوباره جوش زدی! فکر نمیکنه خریم اگه نگیم این همونی نیست که فلان جا پوشیده بودی ! ؟ نگیم شوهر بهت ساخت! نگیم بی شوهری ساخت! و هزار تا زرِ اضافی دیگه! مگر اینکه واقعا خوشمون بیاد از آزار دیگران که خب اون بحثش جداست!

آخرش این شد که لباس نخریدم و یک کم راه رفتیم و برگشتیم خونه . فقط شوشو هی سربسرم میگذاشت که بیا بریم یک دکتر یک کم تپل بشی لباس برات بخرم . و هی مسخره بازی که بالاخره تموم میشی و این حرف ها ... یک ذرت پر سس هم برام خرید و وسط خیابون و توی پاساژ بزور قاشق رو میچپوند توی دهن من ! که نزدیک بود دعوام بشه باهاش.

از دیشب دارم فکر میکنم چقدر این مدت به خودم فشار آوردم و نفهمیدم. چقدر متلاشی شدم و هیچ کس ندید و نفهمید و همه به خنده برگزار کردن . حالا تازه اون زخم انگار داره سر باز میکنه و چرکاش میزنه بیرون .

*تنویر افکار عمومی: هیچ باربی گرلی در کار نیست هنوز . 61 کیلوام ولی باید به 48 برسم!

** توو اون  دوران یکی از بهترین برخوردها مال یک فروشنده جوون و مودب توی کیش بود. وقتی گفتم از فلان مدلتون بزرگترین سایزش رو میخوام، گفت واسه شما خیلی بزرگ میشه  . سایز بزرگ نیستین که! و اندازه ام رو داد. هرچی هم خواستم که سایز کوچیکش رو داشت ، نمیگفت واسه شما تنگه یا بزرگ نداره . میگفت این ها کارهای پرفروشمون بوده ، سایزهای نرمالش تموم شده، قواره کوچیکهاش مونده.  من میدونستم اون میخواد جنسش رو بفروشه ، اما این برام مهم بود که احترام میگذاره که من به عنوان یک زن بهم برنخوره . از اون مغازه هرچیزی که تنم میشد رو خریدم .

 

/ 89 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صالح

کسی که متلک میگه، عقده داره،حالش خوب نیس،تو چرا قضاوت چنین کسی مهمه برات! هر جور که باشیم ی عده دوس ندارن.تو دنیا هر شخص 5 تا دوست لازم داره و ی نفر که دوسش داشته باشه(همسر)،همین.بقیه دوسم ندارن؟نداشته باشن!! معلومه که خیلی ها بی ادبن، نادانن،کاش نبودن!ولی دنیا رو که به میل ما نساختن.تا وقتی خودتو همونطور که هستی نپذیری اروم نمیشی.لخت برو جلو آینه بگو:من همینم!! خودمو میپذیرم. اینکه زحمت بکشی تا به چیزی که میخوای برسی عالیه به شرطی که فک کنی:شد شد،نشد نشد!

مهراز باشی

خوشحال میشم به من هم سر بزنین http://www.archburger.com

مریم

اظهار نظر کردن و تئوری صادر کردن کاری نداره ، ولی شاید ندونیم که این اظهار نظرهای شاید بی غرض و حتی از سرِ دوستی با روان ِ یک آدم چه کار میتونه بکنه . کاش یاد بگیریم کمتر حرف بزنیم بعضی وقت ها. بخدا کسی فکر نمیکنه لالیم اگر وقتی دیدیمش سریعا یادآوری نکنیم که چاقتر شدی! فکر نمیکنه کوریم اگه نگیم دوباره جوش زدی! فکر نمیکنه خریم اگه نگیم این همونی نیست که فلان جا پوشیده بودی ! ؟ نگیم شوهر بهت ساخت! نگیم بی شوهری ساخت! و هزار تا زرِ اضافی دیگه! مگر اینکه واقعا خوشمون بیاد از آزار دیگران که خب اون بحثش جداست! خانم فندق احسنت به شما...خدا خیرت بده با این حرفات[گل]

زندگی چیز با نمکی است

میگم میشه ادرس این اقا مودبه رو به من بگین ...همینی که تو کیش بود ... من خیلی پسندیدمش [نیشخند]

پروانه

من هم پایه رژیم دست جمعی هستم، ریحانه یکی بیا راه بیاندازیم، مثل همون رژیم 15 روزه کانادایی یا یه همچین چیزی.

لیلی سا

چه فهیم بوده فروشنده هه....خوشمان آمد

لئونینا

سلام.یه نفر که به من نزدیکه دائم از لاغری خودش تعریف میکرد و موقع لباس پوشیدن و خریدن دائم متذکر میشد که سایزش چقدر کوچیکه و میگفت یعنی این سایز بهت نمیخوره؟غصه ها خوردم از دستش.یه بار یه مانتو خریده بود و می نازید که سایزش 1 هست و مطمئن بود تنم نمیره.تنم کردم اندازه اندازه بود.یعنی نمیدونست چی بگه.حالا یه خواستگار اومده که همه چیشونم جوره مونده قرار مدار عروسی و پسره گفته میخوام چاق تر بشی و برسی به وزن فلان( هم وزن من) نمیدونم این همون چوب خداست یا نه. ببخش که بار اول اینطوری درد دل کردم.

لئونینا

الان این ستون کنار وبلاگ رو خوندم نوشتی داری مادر میش امیدوارم به سلامتی باشه .خیلی دلم میخواد منم زودتر برم سر خونه و زندگیم دوران عقدمون داره طولانی میشه اما چه کنم که نمیشه.

ارغوان

به جای اینکه بشینی دو تا کتاب راجع به کودکت و تربیت جسمانی و انسانی و روحانی ش بخونی یا در حال جشن گرفتنین یا دعوا و یا هیچی نباشه یاد چاقی و لباس و کوفت و زهرمار میفتی. واقعا من که موندم شماها چه زندگی دارین؟ و اون خدای دیوانه که به شما روانیها بچه میده!!!

مرجان

زن عشق می كارد و كینه درو می كند.... دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر... می تواند تنها یك همسر داشته باشد و تو مختار به داشتن چهار همسر هستی.... برای ازدواجش در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار می توانی ازدواج كنی... در محبسی به نام بكارت زندانی است و تو... او كتك می خورد و تو محاكمه نمی شوی... او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می كنی... او درد می كشد و تو نگرانی كه كودك دختر نباشد... او بی خوابی می كشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی... او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر.... و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛ پیر می شود و میمیرد... و قرن هاست كه او؛ عشق می كارد و كینه درو می كند چرا كه در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت زمان، جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛ گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب مرد؛ سینه ای را به یاد می آورد كه تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می كند... و اینها همه كینه است كه كاشته می شود در قلب مالامال از درد...! و این, رنج است....